Sakralizasyon Askerliğe Engel Mi?

16.05.2020
A+
A-
Sakralizasyon Askerliğe Engel Mi?

Gün geçtikçe askerliğe alınan vatandaş sayısı artmaktadır. Askerlik sürelerinin düşmesi, bedelli askerlik opsiyonunun ortaya çıkması ve meslek olarak yapılan askerliğin maaşları sayesinde askerliğe başvuran vatandaş sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri askerliğe alım yaparken adayların psikolojik ve fiziki sağlıklarına oldukça dikkat etmektedir. Kişide bulunan ve askerliğini yapmada engel teşgil oluşturacak rahatsızlıkları bulunan adaylar askerliğe kabul edilmezler. Bu yazımızda sakralizasyon rahatsızlığı bulunan asker adaylarının akıllarında oluşan sakralizasyon rahatsızlığı askerliğe engel mi engel değil mi bunun bilgilendirmesini yapacağız.

Sakralizasyon Rahatsızlığı Askerliğe Engel Midir?

Sakralizasyon rahatsızlığı beşinci bel omuru ve kuyruk sokumu bölgesinde bulunan kemiğin birleşik olmasıyla ortaya çıkan rahatsızlığın ismidir. Bu rahatsızlığa doğuştan gelen kemik rahatsızlıkları ve sonradan oluşan kemiksel rahatsızlıklar neden olabilmektedir. Doğuştan gelen kemik rahatsızlıklarına skolyoz, lumbalizasyon gibi rahatsızlıkları örnek gösterebiliriz. Aynı şekilde sonradan oluşan kemik rahatsızlıkları ise bel kemiklerinde oluşan kırıklara, kemikte oluşan iltihaplanma ve kemik veremi gibi hastalıklar neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıkta önceden teşhis oldukça önemlidir ve bu teşhise göre bir tedavi yol haritası çizilmektedir. Aynı zamanda bu rahatsızlığa yakalanmamak için kişinin çok ağır yük kaldırmaması gerekmektedir ve ayakta veya otururken dik pozisyonda olması gerekmektedir. Ayrıca aşırı kilo da bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle sadece asker adayları değil herkes bu hususlara dikkat etmelidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre sakralizasyon rahatsızlığına sahip olan kişilerin asker olması için hiçbir engel yoktur. Sadece Hava Harp Okulu’na sakralizasyon rahatsızlığı olan asker adayları alınmazlar. Diğer bölümler için bu kural geçerli değildir. Ayrıca bu rahatsızlığa sahip her kişi askerliğe alınmaz. Bu rahatsızlık kişinin hareket, his ve stabilite dengesini bozuyorsa o kişi askerliğe kabul edilmez. Bunun ölçümünü adaylar evlerinde yapamazlar. Bu ölçümlerin yapılması sadece askeri hastanelerde yapılmalıdır. Aksi taktirde başka sağlık kuruluşlarından alınan raporlar geçersiz olacaktır.

Sonuç olarak sakralizasyon rahatsızlığının askerliğe engel olup olmadığını net olarak öğrenmek için askeri hastanelerden rapor almak daha sağlıklı sonuç ortaya çıkartacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Dus kaynaktan jandarma subaylik icin Dun girdigim saglik kurulubda ortopedi doktoru L5 sakralizasyon teshisi koydu. Heyetten gecebilir miyim ?

  1. Harun dedi ki:

   Gectin mi reis

   1. Batu dedi ki:

    Arkadaşlar böyle bir durumda kesinlikle itiraz edin bende deniz kuvvetleri astsubaylığı bu teşhis nedeni ile heyetten gelen askeri öğrenci olamaz raporuna itiraz etmemiştim. İtiraz ettiğiniz taktirde hava kuvvetleri hariç diğer kuvvetlerde sorun teşkil etmeyeceği için sağlam raporu yani askeri öğrenci olur raporunu alabiliyorsunuz

    1. Emirhan dedi ki:

     Kardeşim nereye itraz ettin. Ben de dedim kabul etmediler.

  2. Ayaz dedi ki:

   Geçtinmi dostum

 2. Kral dedi ki:

  Beni 2019 yılında harp okuluna almamışlardı
  Sonuç ne oldu heyetten geçtin mi