Askeri Teknolojideki Yetenekler Sivil Alanda İhracata Dönüşüyor

10.09.2023
A+
A-
Askeri Teknolojideki Yetenekler Sivil Alanda İhracata Dönüşüyor

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), askeri güvenlik projelerinden elde edilen deneyimlerle geliştirdiği bir güvenlik çözümü ile ihracat başarısı sağlamıştır. Bu çözüm, kurumsal ihtiyaçlara yönelik olarak Donanımsal Güvenlik Modülü – Hardware Security Module (HSM) adıyla geliştirilmiştir.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, askeri ihtiyaçlar için geliştirilen kriptolojik ürünlerden edinilen tecrübelerle Donanımsal Güvenlik Modülü – Hardware Security Module (HSM) kurumsal ihtiyaçlara yönelik olarak geliştirilmiştir.

Donanımsal Güvenlik Modülü, güçlü kimlik doğrulama için gerekli sayısal anahtarları koruyan ve yöneten, aynı zamanda kripto işlemler sağlayan bir fiziksel cihazdır.

Bütünleşik güvenli kriptografik anahtar üretimi, depolama ve yönetim hizmetleri sunan bu cihaz, “Rasgele Sayı Üretici” özelliği sayesinde kırılması mümkün olmayan bir kriptografik altyapı oluşturur.

TÜBİTAK BİLGEM, 40 yıldır yürüttüğü farklı tipteki askeri güvenlik projelerinden elde ettiği birikimlerle DIRAK HSM adı verilen yeni bir ürün geliştirmiştir. Bu cihaz, Türkiye’de geliştirilen tek yerli ve milli “Rasgele Sayı Üretici” teknolojisiyle üst düzeyde güvenlik sunar.

TÜBİTAK BİLGEM’deki Milli Açık Anahtar Altyapısı ekibi tarafından geliştirilen DIRAK HSM, kişisel kullanım, ticari ve kamu kurumlarının faydalanması için sunulmuştur.

2-5

İletişim, Akıllı Araçlar ve Bankacılıkta Kullanılıyor

Bilgi güvenliği ve kişisel güvenliğin gereksinim duyulduğu alanlarda yüksek bir altyapı sunan bu cihaz, 4,5G/5G altyapıları, akıllı araçlar, finans ve bankacılık sektörleri, blokzincir alanı gibi birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

DIRAK HSM, Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarda da geçerli birçok sertifikaya sahip olmuş ve “bulut çözümleri” olarak adlandırılan geleceğin teknolojisine hazır hale getirilmiştir.

DIRAK HSM, uluslararası çözümlerle rekabet edecek seviyeye gelerek, ürün pazarında hakim olan cihazlara alternatif oluşturmuştur. TÜBİTAK BİLGEM, bu ürün geliştirme başarısını, ticari alanda bir dizi ülkeden aldığı siparişlerle taşımayı başarmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.