Askeriye Renk Körlüğü Testi

Askeriye Renk Körlüğü Testi

Askeriye Renk Körlüğü Testi

Her kurum için en çok merak edilen sorulardan birisi renk körü olan birisi askeriye veya polisliğe Veya Bekçi’liğe  gidebilirmi sorusudur.  biliyorsunuz ki renk körlüğü sorun olduğunu bazı Devlet kurumlarında renk körü testi yapılıyor ve uygun olmayan adaylar eleniyor.

Adaylarda Renk Körlüğü Önemli mi

Her ne kadar bazı memur kesimlerinde renk körü sıkıntı olmazdan girebilirken Bazı devlet kurumlarında gerçekten önemli yeri vardır. Bununla ilgili madde dahi mevcuttur.  Öncelikle  askeriye , Polislik Yada diğer yenilerde alımları başlayan bekçi alımlarında dahi renk körlüğü testlerine tabi tutuluyor adaylar.

Renk körlüğü Bu saydığımız 3 kurumda çok ciddi sorunları geçmişte sorunlar getirdiğinden dolayı Böyle bir kanun getirilerek  renk körü olan adaylar direk elenme sebebi oluyor.

Eğer ki Sizde askeriye yada polisliğe gitmek istiyorsanız en basitinden sizler için hazırladığımız renk körlüğü testini çözüp var mı yok mu onu öğrenebilir bu sayede içiniz rahat bir şekilde sınavlarına ve mülakatlarına gidebilirsiniz.

Renk Körlüğü Testi

Sizler için Hazırladığımız bazı  test aşamaları vardır.   Aşağıda paylaştığımız resimlerde resimlerin içindeki sayıları nasıl gördüğünüzü yada görebiliyor musunuz resim içindeki sayıları görerek kendinizi test edebilirsiniz.

renk-koru-3

Yukarıda resimde KIRMIZI -YEŞİL Renk körü olanlar sayıyı  – 5 – olarak görürler. Normal görenler ise  – 3 – olarak görürler .  Tüm renklere karşı renk körlüğü olanlar ise hiç bir sayı göremezler.

renk-koru-5.

Yukarıda resimde  Normal görenler  – 5 – olarak görürler .  Tüm renklere karşı renk körlüğü olanlar ise hiç bir sayı göremezler.

renk-koru-6

Yukarıda resimde  Normal görenler ise  – 6 – olarak görürler .  Tüm renklere karşı renk körlüğü olanlar ise hiç bir sayı göremezler.

renk körlüğü 7

Yukarıda resimde  Normal görenler ise  – 7 – olarak görürler .  Tüm renklere karşı renk körlüğü olanlar ise hiç bir sayı göremezler.

renk körlügü testi

Yukarıda ki Resimde Kırmızı – Yeşil görenler 5 Görürler. Normal görenler ise Hiç bir sayı görmezler.

renk körü 42

Yukarıdaki Resimde Renk Körü olanlar 2 ve 4 olarak görürler. Normal görenler ise 42 olarak görürler.

renk körü 12

Renk körü ve normal Görenler 12 olarak görecektir. Resimdeki Sayıyı.

renk körü 8

Yukarıda  ki Resimde Kırmızı – Yeşil renk körü olanlar Sayıyı – 3 olarak görecektir. normal görenler ise 8 olarak görecektir.

Bu aşamaya kadar herhangi bir teste takılmadıysanız tebrikler renk körlüğü testini geçmişsinizdir.   Renk körlüğü yoktur rahatlıkla sınavlarına ve mülakatlara gidebilir. Gönül Rahatlığıyla gidebilirsiniz.

Teste takılanlar için maalesef renk körü çıktınız maalesef. Gitseniz dahi oradaki ön mülakatlarda takılıp elenebilir. onca yol ve uğraşlarınız boşa gitmiş olacaktır. Aklınıza Takılan sorular varsa Soru gönder kısmından yada Yorum atma kısmından bizlere soru sorarak aklınızdaki soru işaretlerini kaldıralım.

Başka bir arkadaşın da faydalanmasını istiyorsanız bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşarak onlarında bu teste girmeleri iyi olacaktır. bu sayede onlarda renk körlüğü var mı ? yok mu ? öğrenmiş olacaklar sizler sayesinde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. Murat Temel dedi ki:

  Bunu bildiğim çok iyi oldu gözlerimde bir sorun çıkmadı teşşekür ederim

 2. Ayhan Bağca dedi ki:

  Konu ve test çok faydalı oldu. Teşekkür ederim.

 3. Mustafa Okur dedi ki:

  askerlik şubesinde yapmışlardı, çok saçma gelmişti. renk körü olup bu testi geçebilenlerin olduğunu duymuştum. Belki de şehir efsanesidir.

 4. Rıdvan dedi ki:

  Renk körü olup askeriyede ciddi risk taşıyan alanlarda insan zaten kendisi rahatsız olur. Bu uygulama kimi zaman işyerleri için bile isteniyor. Doğal karşılamak gerekiyor.

  1. Umit dedi ki:

   Rek körlügü o rengi senden daha ayrıntılı gördügü için oluyor yani askeriyede c3pede iyi bişey uzman doktorların bu konuda araştırmaları var

 5. Tosun dedi ki:

  Bu kısımda panik oldum ama gerçek öyle degilmiş normalmiş Yeşil görenler 5 Görürler. Normal görenler ise Hiç bir sayı görmezler

 6. Can Bakım dedi ki:

  Çok faydalı bir test ve Bilgi teşekkürler herkesin istediği gerçekleşir inşallah

 7. Lokman dedi ki:

  Bu testi yaptırına kadar sağ gözümde bir sorun olduğunu bilmiyordum. Askerlik muaynesinde öğrendim.

 8. Ali Can dedi ki:

  Aslında renk körü avantaj olabilir çünkü hedefleri daha iyi görürsün Hitler renk körlerini uçak pilotu yapmış zamanında ve bazı devletler daha aynı şekilde ne kadar etkili olduğu ortada..

 9. Salim dedi ki:

  Artık bu şekilde yapmıyorlar testi ama yine de faydalı tabii.

 10. Cihan dedi ki:

  Bu testi bize acemi birliğinde de yapmışlardı. Galiba hedef için

 11. can uyar dedi ki:

  Yıllardır bilmediğim şekilde sanırım şu an renk körü olduğumu öğrendim derhal testini yapmaya gidiyorum 😀

 12. Ufuk dedi ki:

  Acaba bende renk körlüğü var diyenler bence bu testi uygulamalı. Bende olmamasına rağmen insan yine de şüphe duyuyor. Askeriyeye alımlarda uygulanması kesinlikle doğru bir karar.

 13. Bülent dedi ki:

  Kardeşimde renk körü benim günlük hayatında sıkıntı çekmiyor ancak askerlik ve polislik gibi çok çok önemli olan bu meslek grupları için önemi tartışmasız çok büyük.

  1. Vurucu42 dedi ki:

   ne alaka kardesim o zaman er olarakta almasinlar adamlari madem. Kör muamelesi yapiyorsunuz adamlara yazık. Renkli görme bozukluğu aslında hastaliğın ismi ve bildigim kadariyla siyah beyaz gorenler haric digerleri tum renkleri goruyormus

 14. yuteka dedi ki:

  Üstten birkaçını göremedim alttakilerde sıkıntı yok. Renk körü olma ihtimalim var sanırsam. İnşallah sıkıntı olmaz 🙂

 15. Abdullah Öter dedi ki:

  Zorlanmadan testi başarıyla tamamladım. Sanıyorum bir problem yok gözlerimde Teşekkürler.

 16. r10mavikorku dedi ki:

  Bir renk körü olarak bende askerde bunun bir yararı zararı olmadı. Çokta kafanızı takmayın bu konuda. Ama konuda geçen bilgiler testler gayet başarılı ben pek göremesemde 🙂

 17. Mervetufan dedi ki:

  Vay be ne ince detaylar varmış. Kolay birşey olunmuyor. Bende baktim ama gözüm kamaştı.

 18. Uğur Aktaş dedi ki:

  Testten başarı ile geçtim gözlerim normal 🙂 Silah tutan asker kardeşlerimiz içinde göz sağlığı çok önemli. Allah hepsinin yardımcısı olsun

 19. Deniz Kaya dedi ki:

  Yazı çok bilgilendirici olmuş, elinize sağlık. Yazıda yer alan renkli sayıları okumakta zorlandım, umarım kayıt esnasında sorun olmaz bu. Heyecanla gelecek olan günü bekliyorum fakat okumakta güçlük çekmem korkutuyor beni, bu kadar çok istediğim şeyi elimden kaçırırsam aşırı kötü olur. Böyle bir sorun yaşayan arkadaşlar var mı?

 20. ilker durmuş dedi ki:

  güzel bir test kendi üstümde denedim çok şükür bir sorun yok ama yinede bu sistem yanıltılabilir dikkat edilmesi gerekir

 21. Abdulkerim dedi ki:

  Bahaneyle göz testi yaptırmış olduk renk körü değilmişiz

 22. İlker durmus dedi ki:

  Biraz yanlış olmuş renk köru olsa bile sonucu degistirebilir

 23. Ramazan Turung dedi ki:

  Askeriyede renk körlüğü testi yapıldığını bilmiyordum neyse ki böyle bir rahatsızlığım yok ellerinize sağlık güzel makale olmuş.

 24. Lucifer dedi ki:

  Arkadaşlar ben gece körüyüm, ama buna dair bir raporum yok. Askerlik süresi bonuyunca bana gece nöbeti yazarlar mı? Bilgisi olan paylaşımda bulunabilir mi ?

 25. Alper dedi ki:

  Denedim ve renk körü değilim, biraz zorlandım ancak geçmeyi başardım. Geçemeyenler umarım istediğiniz yere ulaşırsınız.

 26. Kimegoreiyi dedi ki:

  Çok şükür renk körü değilim Miyopi var düşük derece ama allahtan renk körlüğü yok bende

 27. İlker TR dedi ki:

  Bu iş teknolojiye dökülmeli böyle olmaz atlatılır bu sistem

 28. Hakkı dedi ki:

  Valla 1 tanesini renk körü olmadan ben bile göremedim 😀

 29. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

  Test başarılı.Allah’a şükür bir sıkıntı çıkmadı.Asker olacak kardeşlerimin de çıkmama dileğiyle…
  Olumlu makale ve başarılı TÜRKçe

 30. Umut dedi ki:

  Askerlik hakkında nasıl bu kadar net nasıl bu kadar açıklayıcı bilgi veriyorsunuz bilmiyorum ama cidden işini çok güzel yapan insanlarsınız hepinizden teşekkür ederim bu yazidada aklımdaki sorular gitti

 31. Abdullah Yakar dedi ki:

  Bir arkadaşımda renk körü var sanıyorduk. Bu test sayesinde renk körü olmadığını farkettik şuanda sınavlarda 🙂

 32. İbrahim Kadıoğlu dedi ki:

  Doğru bilgiler olsa bile bu tür şeyler için ilk adım internet üzerinden araştırmak olacak, sonrasında ise hastanede test yapılmalı diye düşünüyorum. Sonuçta resmi bir belge ile resmiyete kavuşturabiliriz.

 33. Can dedi ki:

  Bu konu hakkında detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim Çünkü ben de Renk körüyüm ve bu konu hakkında birkaç araştırma yaptım ama bu kadar detaylı sını görmedim teşekkür ederim kolay gelsin

 34. Süleyman Morgül dedi ki:

  Askerlikte renk körlüğü ne kadar etki ediyor bilmiyorum ama bilgilenmekte fayda vardır her zaman

 35. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

  Aynı şekilde bu renk körlüğü testini sağlık ocağından sağlık raporu alırken de yapıyorlar.

 36. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

  Aynı şekilde renk körlüğü testini sağlık ocağından sağlık raporu alırken de yapmışlardı hepsini bildim her hangi bir sorun yok gözlerimde.

 37. Fatih Keskin dedi ki:

  Muayne olduğumda oradaki harflerden birkaçını bilememiştim ve bana renk körü tesisi koymuşlardı aslında renk körü felan değilim. Morelim bozuldu sonrasında göz doktoruna gitmiştim neyseki bir problem çıkmadı böyle bir anım olmuştu.

 38. Kreus dedi ki:

  Renk körü değilmişim. Fakat askeriyede bunun çok da dezavantajı olduğunu görmedim. Renk körü bir arkadaşım sıkıntısız tamamladı askerliğini.

 39. Hüseyin ak dedi ki:

  Bunları yapabilen ön muaneden geçe biliyomu bukadarmı soruylar ?

  1. admin dedi ki:

   Evet bu renk körlüğü testini başarıyla geçerseniz muaynede de sorun olmaz.

 40. İnci BAŞARAN dedi ki:

  Oğlum cok subayliga hevesli hazirlaniyor lise öğrencisi fakat kirmizi mavi renk körlüğü hafif derece dedi doktor bu bir elenme sebebimidir

  1. admin dedi ki:

   Sıkıntılı bir durum açıkçası.

 41. arefdga dedi ki:

  böyle yönetmeliğin ta a** ben