Psikiyatriye Giden Polis Olabilir mi?

15.06.2021
A+
A-
Psikiyatriye Giden Polis Olabilir mi?

Polis olmak isteyenlerin ruhsal yönden sağlam olması gereklidir ve bu nedenle psikiyatriye giden polis olabilir mi sorusuna verilen cevap, bazı istisnalar dışında genel olarak “hayır”dır. Polis adaylarının geçmiş hastalıkları arasında eve halen herhangi bir ruhsal hastalığın, intihar girişiminin, hafif ve orta derecede konuşma bozukluklarının ve kişilik bozukluğunun olmaması esastır. Bunlardan birinin olması durumunda kişini polis adayı olması mümkün değildir. Ancak bu hususta istisna vardır. İstisna, son iki yılın belirtisiz ve tedavisiz geçirilmesidir. Bu durumda polis adayının psikiyatri yönden sağlam olduğu kabul edilmektedir. Kişinin kendisine zarar verme girişiminin olması, yıkıcı davranışlarda bulunması, dürtü kontrol ve davranış bozukluğunun bulunması, polis olmaya engel bir durum oluşturmaktadır.

Antidepresan Kullanmak Polis Olmaya Engel Olur mu?

Polis adayları, psikiyatriye giden polis olabilir mi sorusunu sorarken bir başka soru da antidepresan ilaç kullanma ile ilgilidir. Polis okulunun kazanılmasının ardından polis adayları genel sağlık raporu almak için devlet hastanelerinden birine götürülmektedir. Bu hastaneler, polis okulun bulunduğu şehrin sınırları içindedir. Hastanede psikiyatri bölümünde görevli doktor da muayene yapmaktadır. Muayene sırasında hekim adayların ilaç geçmişlerine bakmaktadır. İlaç geçmişinde 2 ile 4 yıl baz alınmaktadır. Psikiyatr geçmişi uzun olanların polis olmalarına elverişsiz olduğu yönünde rapor verilebilmektedir. Yeşil ve kırmızı reçeteli ilaç kullanımı olduysa yine olumsuz rapor düzenlenmektedir. Ancak uyku sorunu olan ya da sınav stresi yaşayan ve bu nedenle antidepresan ilaç kullanan adaylarda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak intihar girişimi ve benzeri psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar varsa bu durumda hekim olumsuz rapor düzenleyebilmektedir.

Hangi Psikiyatr İlaçları Polisliğe Engel?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği şartlara sahip olan kişilerin polis akademilerine başvuru yapmaları mümkünken bazı durumların kişilerin polis olmalarını engellediği de bilinmektedir. Sınavda başarılı olunsa bile polis okuluna gidildiğinde antidepresan, antipsikotik, anksiyolitik ve duygu durum gibi ilaçları kullandıkları ortaya çıkması durumunda okuldan çıkarılması söz konusudur. Bu ilaçlar ağır hastalara verilmekte, belli bir kullanım süresi olmaktadır. Bu nedenle psikiyatriye giden polis olabilir mi sorusu sorulduğunda ilaç tedavisi görenlerin polis olamayacakları belirtilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Gokhan BOZKURT dedi ki:

  Yararlı Bir Makale Olmus , Ellerinize Saglık

 2. Gokhan BOZKURT dedi ki:

  Yararlı Bir Yazı Olmus , Ellerinize Saglık

 3. Hasan Şanlı dedi ki:

  Piskolojisi bozuk bir insanın polis olması biraz zor gibi gözüksede, Piskiyatri raporunun iyi yönde olması şansınızı arttırabilir.

 4. Göksenin Akıncı dedi ki:

  Bence olmaması gerekiyor. Ne olur ne olmaz 🙂

  1. Osman aksoy dedi ki:

   Psikoteknik raporumu onaylatmak için psikiyatri girişi açtırmak polisliğe engel midir sizce?

 5. can uyar dedi ki:

  Psikiyatri raporu ne kadar olumlu olursa olsun bir patlayan insan bir kere daha patlayabilir. Böyle önemli bir görevde psikiyatri tedavisi alan insanlar polis olmamalı.

 6. Bülent dedi ki:

  Çok detaylı ve açıklayıcı bir yazı olmuş,elbette her insan zaman zaman bu ilaçları kullanmış ve tedavisini bitirmiş olabilir bu durumda engel olmaması mantıklı geldi bana.

 7. Abdullah Öter dedi ki:

  Psikolojik sorunlarını dış çevresine göstermemiş ve göstermesi beklenmediği sürece olabilmeli bence.

 8. Mervetufan dedi ki:

  Olur tabi. Onlarda insan. Ne sanılıyor ki? Pskiyatri akıl sagligi dgl. Ruhsal bir terapi. Merak etmeyin psikatriye gidenlerin cogunu manyak insanlar uzdugu icin oradalar.

 9. ilker durmuş dedi ki:

  psikolojik sorunları varsa polis olması biraz sıkıntılı gibi birde silah olunca iyi şeyler olmuyor sonunda

 10. İlker TR dedi ki:

  Sorun çıkar bence önüne gelen polis veya asker olmamalı

 11. lucifer dedi ki:

  Bence olmamalı, polis olmak isteyen arkadaşlar minimum 4 yol eğitim almalı ve aldıkları eğitimin ardından gerekli sağlık kontrollerinden geçirilmeli.

 12. Yusuf Şafak dedi ki:

  Nasıl dişimiz veya başımız ağrıdığında bir doktora gidiyorsak, psikiyatriye gitmekte bir tedavi yöntemidir. Özellikle gelişmiş ülkelerde her insanın çoğunlukla psikoloğu vardır.

 13. Kreus dedi ki:

  Psikiyatri ve psikolojik yardım talebi doğal bir ihtiyaçtır. Çok uç rahatsızlıklar olmadığı sürece hiçbir alanda sorun çıkmaması gerekmektedir.

 14. İbrahim Kadıoğlu dedi ki:

  Önceden gidip de tedavisini olmuş, raporlarını fesh etmiş polis adayları olabiliyor diye biliyorum.

 15. emravsr dedi ki:

  Yanlış hatırlamıyorsam yeşil reçete ile verilen psikolojik ilçaları kullanan biri polis asker vs olamıyor. Tabi insanın önünde bir engel gibi dursada hiyerarlinin işlediği bu kurumlarda bu şart bence çok mantıklı.

 16. songul ilknur dedi ki:

  ben olsadim Yapabilirdim polis olarak

 17. Nurhayat dedi ki:

  Küçükken oğlumu 1kere psikologa götürmüştüm içine çok kapanık demişti öğretmeni dr götürdüm dr gayet sağlıklı derdetmeyin dedi 1tane ilaç yazicam dedi Sonra ilaç da gitmedim daha ilacı aldık tabi ama çocuk içtikten zamn sonra karnım agriyo dedi bende ilacı bıraktirdim şükür şimdi hiç biseyi yok boşuna gitmisiz dr dediği gibi gayet sağlıklı dert edicek bisey yok dedi oğlum polis olmak istiyo ama bu 1kereye mahsus psikoloğa gitmemiz engel olurmu acaba