Askerlik Süresi Ne Olacak?

14.01.2021
A+
A-
Askerlik Süresi Ne Olacak?

 

Bilindiği üzere askerlik ile ilgili olan tüm hizmetler ve süreçleri sayılı olan Asker Alma Kanunu maddelerine göre yapılmaktadır.

Bahsi geçen makalede ise, askerlik için yapılması istenilen hizmet süresinin er ve erbaşlar için altı ay iken yedek astsubay ve yedek subaylar için ise on iki ay olarak belirlenmiştir. Hizmet sürelerinin gerekli görüldüğü kadar uzatılmasına ya da tam tersi olarak kısa tutulmasına ise Cumhurbaşkanı karar vermektedir. Yani askerlik süresinin altı aydan kısa olması mümkün değildir. Erlerden ve erbaşlardan isteği dahilinde olanlar, yetkili amirlerinin olumlu değerlendirmesi sonucunda terhislerine başlamasının hemen ardından altı ay boyunca hizmetlerine devam eder ve süre bitiminde terhis edilirler. Kanun kapsamında askerlik hizmet süresinin uzunluğu kesin bir biçimde belirtilmiştir.

Çok merak edilen konu ise askerliğin uzama ihtimalinin olup olmamasıdır. Bu konuya gelin daha yakından bakalım.

ASKERLİK HİZMET SÜRESİ UZAR MI?

2021 yılına girdiğimiz şu aylarda her yıl olduğu gibi askerlik süresinin ehemmiyeti sıkça konuşulan bir konu halini aldı. Bu yıl içerisinde askerlik hizmeti yerine getirecek olan genç arkadaşlarımız askerlik hizmet süresinin uzaması ihtimalinden oldukça tedirgin durumda. İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki, şu an için kesin bir dil ile askerlik uzar ya da uzayamaz diyemeyiz. Çünkü henüz öyle bir açıklama yapılmadı.

Bu yıl askerlik hizmetini yerine getirmek için gün sayan genç arkadaşlarımız lütfen her gördüğü habere inanmasın. Aynı zamanda da bu konuyu takipten çıkarmasın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.