Askerlik Celp Tarihleri 2021

18.01.2021
A+
A-
Askerlik Celp Tarihleri 2021

 

Daha önceki yazılarımızda da çoğu kez bahsettiğimiz gibi askere sevk işlemlerinin tümü sayılı olan Asker Alma Kanunu’na göre yapılmaktadır. Bahsi geçen bu kanuna göre ise, geçtiğimiz 1 Ocak tarihinden itibaren 20 yaşını doldurmuş erkeklerin hepsi ve 41 yaşına henüz gelmemiş erkeklerin tamamı herhangi bir sağlık ya da eğitim gibi mazeretleri yok ise, askere gitmek zorundadır. Aksi takdirde askerlik işlemlerini tamamlamamış olan kişiler asker kaçağı ya da yoklama kaçağı olarak sayılacağı için idari olarak cezai yaptırım ile karşılaşabilirler.

Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş olan celp dönem aralıklarında askere sevk işlemleri yapılmaktadır.  Ana celp dönemi olarak kabul edilen aylar; şubat, mayıs, ağustos ve kasımdır. Bu belirttiğimiz aylar çok önemlidir. Çünkü tüm askere alma işlemleri bu aylarda gerçekleşmektedir. Bu yüzden kaçırılmaması gerekmektedir. Eğer belirttiğimiz aylarda ve tarihlerde yoklama dönemini kaçırmanız halinde bir sonraki celp dönemine kalırsınız. Bu demek oluyor ki toplamda askerliğinizi 3 ay ertelemiş olursunuz.

ASKERLİK İÇİN CELP DÖNEMLERİ

Sayılı olan Asker Alma Kanunu kapsamında askerlik görevini yerine getirmek isteyen vatandaşların belirtilen aylarda ve tarihlerde tüm askerlik işlemlerini gerçekleştirmesi büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde yoklamasını yaptırmayan kişilerin askere alınması söz konusu değildir. Buradan çıkaracağımız sonuç ise şudur; bu bahsini ettiğimiz yoklama ve akabinde gelen muayene işlemleri sizin hangi celp döneminde askere gideceğinizin bir göstergesidir.

CELP DÖNEMLEİ İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ

Sayılı Asker Alma Kanunu kapsamında belirlenen celp dönemlerinde devlet tarafından size verilen tarihlerde askere gitmeniz mümkündür. Bu konu hakkında şöyle bir örnek verebiliriz: Diyelim ki siz martta askere gitmek istediniz. Bunun için şubat yoklama tarihine iyice bakıp son yoklama tarihini kaçırmadan önce tüm yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmalısınız. Aksi takdirde istediğiniz gibi mart ayında sizden istenilen işlemleri şubat ayında bitirmiş olmazsanız askere istediğiniz ay gidemezsiniz.  Yani askere gitmek istediğiniz tarihten önce bu kararınızı harekete geçirip uygulamaya koymak zorundasınız.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Samet dedi ki:

    18/11/2002 doğumlu biri ne zaman muayene olması gerekiyor