Askerlik için Hizmet Tercihi Nasıl Olmalı?

19.01.2021
A+
A-
Askerlik için Hizmet Tercihi Nasıl Olmalı?

 

Askerlik hizmetlerini yerine getirmek isteyen kişilerin muayene ve yoklama esnasında yapması gereken belli başlı şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi de askerlik hizmetinde bulunmak için yapılan tercih işlemidir. Gelin bu konuyu detaylıca daha yakından inceleyelim.

ASKERLİK İÇİN HİZMET TERCİHİ NEDİR?

Herkesin bir takım duyduğu ve askerlikte yapmak istediği hizmetler vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir: Yedek subay, bedelli askerlik, 6 ya da 12 ay süren erlik, dövizle askerlik ve yedek astsubaylıktır. Seçenekler çok olduğu için Milli Savunma Bakanlığı kişiler askere gitmeden önce hangi sınıf içerisinde askerliğinizi yapmanızı istediğinizi size sormakta. Gerek maddi durumunuza gerekse öğrenim durumunuza göre seçimler yapmanız istenecektir. Yapmış olduğunuz bu seçimlere göre ise askerlik hizmetini yapacağınız yer, sevk durumunuz ve askerlikte hizmet yapacağınız sınıf belirlenmektedir.

Açıkça şunu söyleyebiliriz ki, sizin askerliği ne şekilde yapmak istediğiniz askerlik hizmeti için yapmış olduğunuz tercihe göre şekil almaktadır. Şöyle kısa bir örnek vererek aklınızdaki soru işaretlerini düzlüğe çıkartalım isterseniz. Varsayalım ki askerliğinizi bedelli olarak yapma kararı aldınız. Bunun için öncelikle e devlet üzerinden karşınıza çıkan seçeneklerden ilk başa bedelli askerlik seçiminizi yerleştirmelisiniz. Eğer diğer seçenekleri en başa koyarsanız bedelli askerlik seçiminiz geçersiz olmaktadır. Yani dememiz o ki ilk seçeneğiz sizin askerliği hangi konumda yapacağınızı belirlemektedir. O yüzden seçimlerinizde çok dikkatli olmalısınız.

ASKERLİK İÇİN HİZMET TERCİHİNİ YAPMADIM NE OLUR?

Askerlik tercihlerinde kişilere zorunlu olarak seçimler yaptırılır. Sisteme girip hizmet tercihi yapmak istemiyorum diyemezsiniz. Çünkü öyle bir seçenek yoktur. Askerlik işlemlerinizin tamamlanması için askerlik için olan hizmet tercihini yapmanız gerekmektedir.

Sisteme girdiğinizde yoklama işleminiz tamamlamıştır ve askerlik için hizmet tercihinizi kullanmanız gerekmektedir gibi bir yazı göreceksiniz. Bu bir uyarıdır. E devlet sisteminde birçok kişinin karşısına çıkabilmektedir. Bu uyarı ile karşılaşırsanız hiç endişe etmenize gerek yoktur. Bu uyarı ile kaşı karşıya kalırsanız bir daha askerlik için hizmet tercihi yapmanıza gerek yoktur. Çünkü daha önce yapmış olduğunuz için bir daha yapmanıza gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Emrecan Tok dedi ki:

    Selamlar öncelikle ben 19 yaşında orta okul mezunuyum askerlik başvurusunu yapıp muayenemi de oldum ve karşıma askerlik hizmet tercihi yapmam gereken bir yazı çıktı şubeye de gidip bunu izah etmiştim 15 ocakta girip tercih işlemlerini yapmam gerekiyordu fakat hata veriyor hata da askerlik başvuru yapmam gerektiğini söylüyor tüm evraklarım teslim edilği halde böyle

  2. Yusuf dedi ki:

    30 Kasım yoklamasını kaçıranlar zaten Şubat celbini kacırıyo Mayıs a yetişebilirmi