Askerlikte Sağlık Raporuna İtiraz Yapılır Mı?

22.01.2021
A+
A-
Askerlikte Sağlık Raporuna İtiraz Yapılır Mı?

 

Askerlik için gerekli olan yoklama işlemini tamamlayabilmek için bir takım belli başlı işler bulunmaktadır. Tabi ki bunların en başında sağlık muayenesi gelmektedir. Askerlik muayenesinin hemen sonrasında gittiğiniz sağlık kurumu askerlik yapıp yapamayacağınıza dair bir rapor hazırlar. Raporda belli başlı ibareler bulunmaktadır. Diyelim ki muayene olduğunuz sağlık kuruluşunun sizin için hazırlamış olduğu sağlık raporunun gerçeği yansıtmadığını düşünüyorsanız başka bir sağlık kuruluşunda muayene olmak için itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

SAĞLIK RAPORUNA İTİRAZ SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR?

Kesinleşmiş olarak aldığınız rapordan memnun değilseniz 30 gün içerisinde itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Sağlık raporlarının teslim tarihinden sonraki otuz gün içerisinde itiraz edebilme hakkınız vardır. Onaylanmış sağlık raporlarına ise itiraz edebilmeniz mümkün değildir. Yani olayı şu şekilde açıklamamız gerekirse sizin sağlık raporunuza itiraz edebilmeniz için raporun kesinleşmiş olması gerekmektedir. Bu şekilde yeniden muayene olabilirsiniz.

SAĞLIK RAPORU İTİRAZI NEREYE YAPILIR?

Birçok asker adayı sağlık raporlarından memnun olmasalar da ya bu rapora nasıl itiraz edileceğini bilmediklerinden ya da bu itirazı nereye iletebileceklerini kestiremediklerinden bu işlere kalkışmaya korkmaktadır. Askerlik için bir sağlık kuruluşuna muayene için gittiğinizde size heyet kararı ile bir rapor verişmektedir. Raporda askerlik yapabileceğinize, yapamayacağınıza ya da ertelemeniz gerektiğine dair ibareler yer almaktadır. Kişiler heyet kararı ile verilen raporu istemedikleri takdirde otuz gün içerisinde askerlik şubelerine giderek itiraz haklarını kullanabilmektedir. Aynı zamanda eğer sağlık raporunu aile hekiminiz verdiyse ya da tek bir hekime gözüktüyseniz bu itirazınızı muayeneyi yapan hekime de iletebilirsiniz.

İTİRAZDAN SONRAKİ MUAYENE NEREDE YAPILIR?

Sağlık raporu için muayene olduğunuz hekimin sizin için hazırlamış olduğu raporu beğenmemeniz halinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi itirazınızı eğer aile hekimine gittiyseniz aile hekiminize ya da tek bir doktor tarafından muayeneniz yapıldı ise o hekime yapabilirsiniz. İtirazınızdan sonra ise hekimin gerekli yerler ile görüşmesinin sonrasında sizi göndereceği başka en yakın sağlık kuruluşuna gitmek zorundasınız. İsteğinize bağlı ben bu sağlık kuruluşuna gideceğim diyemezsiniz. Hekim nereye yönlendirme yaparsa oraya gitmek zorundasınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.