Askerlikte İşsizlik Maaşı Ödeniyor Mu?

17.04.2020
A+
A-
Askerlikte İşsizlik Maaşı Ödeniyor Mu?

Asker adaylarının en çok internette arattıklarının başında gelen askerdeyken işsizlik maaşı alınır mı sorusunu sizler için açıkladık.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk kuralı erkekler için askerlik yapmaktır.  20 yaşına gelmiş her erkek birey sağlık kontrolüne girerek sorun olmadığı sürece askerliğe alınır. Askerlik Türk vatandaşları için kutsal bir görevdir. İşe alınma sürecinde de kız isteme sırasında da askerlik yapılma şartı aranır. Onun için her erkek 20 yaşına geldiğinde askerliği yapar. Ancak askerliğin tek dezavantajı da askerlik sırasında erkeğin hayattan kopması ve bir işte çalışmamasıdır. Bu durumda maddi açıdan insanı zorlamaktadır. Bu yüzden asker adaylarının aklına takılan ilk soru askerdeyken işsizlik maaşı alıp almayacaklarıdır. Bu soru iki farklı şekilde değerlendirilmelidir. İlki, bir işte çalışıyorken işi bırakıp askere gitmişse, ikinci soru ise herhangi bir işte çalışmıyorken askere giderse.

Hali Hazırda Çalıştığınız İşten Çıkıp Askere Gidiyorsanız

Askerlik yaşına geldiniz. Bir iş buldunuz ve çalışıyorsunuz bir gün askerlik için evinize kağıt geliyor ve askere çağırılıyorsunuz. Bu durumda iki seçeneğiniz var ya askerlik şubesine gidip evrakları dolduracaksınız ya da asker kaçağı olarak hayatınıza devam edeceksiniz. Çoğu genç askerliğini yapmak askerlik şubesine gitmekte. Böyle olunca çalıştığınız işten çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Askerliğe başlamadan önce başvuru yapmanız gerekmekte. İşsizlik maaşı için başvuru yaptığınız takdirde değerlendirmeye alınırsınız. Askerliği yapıp yapmamış olmanız farketmeksizin her vatandaşın hakkı olan işsizlik maaşına başvuru yapmış sayılacaksınız. İşsizlik maaşını kazandığınız takdirde her ay düzenli olarak bankalardan maaşınızı çekebilirsiniz.

İşiniz Yoksa ve Askere Gidiyorsanız

Bu şartlarda herhangi bir ödeme almanız söz konusu değildir. Devlet size herhangi bir maaş bağlamaz.

Kısacası; askerliğe gidip gitmemeniz işsizlik maaşı almanız için bir şey ifade etmiyor. Burada önemli olan İşkur’un sitesindeki işsizlik maaşı almak için gerekli kriterleri sağlıyor olmanız. Bunları sağladığınız takdirde askerde olsanız sivilde olsanız işsizlik maaşı size bağlanıyor. Devletin sunmuş olduğu imkan vatandaşların işlerinden ayrıldıklarında iş bulana kadar işsizlik maaşı alarak hayatlarını devam ettirmelerine yönelik. Ancak bu maaşın askerlikle bir bağlantısı bulunmamakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.