Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alım Şartları 2020

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alım Şartları 2020

Sahil Güvenlik Komutanlığı belirli dönemlerde uzman erbaş alımı için başvuruları açmakta. Başvurunuzun onaylanması için uzman erbaşlıkta Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın aradığı bazı şartları yerine getirmiş olmalısınız. Şartlar Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından branşa göre ayrılarak açıklanmıştır ve her bölümün farklı şekilde şartları vardır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alım Şartları

İlk olarak motorcu bölümüne başvurmak isterseniz askerlik hizmetinizi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlıklarından birinde yapmış olmanız gerekmektedir. Veya meslek liselerinin gemi makineleri bölümünden mezun olup askerlik görevinizi ya bitirmiş ya da yapıyor olmanız gerekmektedir.

İkinci olarak elektrikçi bölümünde görev almak isteyen vatandaşlarımızın askerlik hizmetinizi Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ya da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birimlerde yapmış veya yapıyor olmanız gerekmektedir.

Uzman Erbaşlık görevinizi serdümen olarak yapmak isterseniz gerekli olan şart yine askerlik hizmetinizi ya Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı birimlerde ya da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birimlerde yapmış veya yapıyor olmanız gerekmektedir.

Son olarak görevini kurbağa adam olarak yapmak isteyen uzman erbaş adaylarının askerlik görevlerini dalgıç veya kurbağa adam olarak yapmış olmanız veya yapıyor olmanız gerekmektedir.

Yukarıda sizinle uzman erbaşlığın branşlara göre gereken şartları ayrı bir şekilde paylaştık. İşte Uzman Erbaş olmak için gereken genel şartlar:

 • İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir ve bu göreve sadece erkek vatandaşlar başvurabilmektedir.
 • Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar lise veya lise dengi bir okuldan diploma sahibi olmak zorundadırlar.
 • Başvuru yapmak isteyen vatandaşların 27 yaşını bitirip 28 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.
 • Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar askerlik görevlerini erbaş veya er olarak yapmış ya da hala daha yapıyor olmaları gerekmektedir.
 • Askerliğini yapmış olan Sahil Güvenlik Uzman Erbaş adaylarının terhisinin üzerinden 5 yıl ve 5 yıldan fazla olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapmak isteyen sahil güvenlik uzman erbaş adaylarının daha önce herhangi bir askeri okul ile ilişiğinin kesilmemiş olması gerekmektedir.
 • Adayların Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılacak olan sınavda, sağlık kontrolündde ve değerlendirme testlerinde gerekli şartları karşılaması ve belirlenecek olan kontenjana girmeleri gerekmektedir.
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda adayların başvuruları iptal edilecektir.
 • Başvuru yapacak olan sahil güvenlik uzman erbaş adaylarının daha önceden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin maneviyatına ters düşen ve askerliğin şeref veya haysiyetine ters düşen herhangi bir suç işlememiş olması ve terör yanlısı eylem ve propagandalara katılmamış olması gerekmektedir.
 • Adayların sadece askeri hastanelerden alacakları uygundur raporu almaları gerekmektedir.
 • Başvuru sahiplerinin boyları en az 164 cm olması gerekmektedir ve boy ve kilo olarak belirtilen ölçülerde olmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.