Astım Hastalığı Polisliğe Engel mi?

26.02.2024
A+
A-
Astım Hastalığı Polisliğe Engel mi?

Polis alımı için sağlık raporu aldırılmaktadır ve işlemler Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’ne göre yapılmaktadır ancak astımlı olup polis olmak isteyenler, astım hastalığı polisliğe engel mi sorusunu sıklıkla sormaktadır. Bilindiği gibi astım hastaları zaman zaman solunum güçlüğü çekebilmektedir. Alerjik astım ise bahar ve yaz mevsimlerinde görülmektedir. Alerjik nezlenin tedavi edilmemesi durumunda astım hastalığına neden olabilmektedir. Astım hastalarında genellikle kuru krizler şeklinde öksürük olmakta, bu durum hastanın gece uykudan uyanması ile sonuçlanabilmektedir. Hırıltılı solunumla kendini gösteren astımda göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissini nefes darlığı takip etmektedir. Astımlılarda, soğuk alıp verirken ıslık sesine benzer bir ses duyulmaktadır. Astım hastalığı, polisliğe engel bir hastalıktır. Hatta hafif intermittan astım, hafif persistan astım, orta persistan astım, astım (kronik persistan astım ve kronik bronşit de polis adaylığından elenme nedenleri arasındadır.

Astım Hastaları Polislik Yapabilir mi?

Polis adaylarının intibak sırasında muayene edildiği bilinmektedir. Muayene anında astım belirtilerinin görülmesi elenmenin nedenlerinden biridir. Astımlı polis adayı hastaneye sevk edilmekte ve adaylığı sona erdirilmektedir. Birçok astım türünün kesin tedavisi yoktur ancak astım seviyesine göre bazı değişikliklerin görülmesi mümkündür. Astım hastalığı polisliğe engel mi sorusunu soran adaylara verilecek cevap çok nettir. Alerjik astım hastalığına sahip olanların durumu, muayene sırasında net olarak görülmektedir. Bu durumda olan adayların onay raporu alması söz konusu değildir. Ancak kronik alerjik hastalığında durum farklıdır. Kronik alerjikte ilaç kullanımına gerek duyulmamaktadır. Ayrıca bu tür bir hastalığın muayene sırasında belirti göstermemesi de mümkündür. En önemli sorun ise mülakat aşamasında çekilen nefes darlığıdır. Nefes darlığı olanların mülakat aşamasını geçmeleri zordur. Polis adayları solunum testinden geçmektedir ve kronik alerjik hastalarının bu esnada sorun yaşamamaları, elenmelerini engellemektedir.

Astımlılar Polis Olabilir mi?

İlaç kullanmayan, yalnızca yeme içme nedeni ile nefes darlığı çekenlerin durumu da farklıdır. Bu kişiler ilaç kullanmadığı için astım hastalığının ortaya çıkması zordur. Ancak bu durum muayene aşamasında bildirilmelidir. Astım hastalığı polisliğe engel mi denildiğinde özellikle kronik astım hastalığı olan adayların, sağlık muayeneleri sırasında elenebileceğini bilmelerinde yarar vardır.

Polis adayları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre mesleğe alınır ve bu yönetmelikte astım hastalığı polislik mesleğine engel oluşturmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmelikte bulunan A bölümü ikinci madde ç bendine astım hastalığı, yönetmeliğin B bölümü üçüncü maddesi a bendinde bulunan hafif semptomlu astım ve yönetmelikte bulunan C bölümü üçüncü madde a bendine göre orta semptomlu astım hastalığı polislik mesleğine alımlarda adaylara engel çıkarmaktadır. Bu maddelerin yanı sıra bronsal, alerjik, kronik astım ve KOAH hastalığı da polislik mesleğine direkt olarak engel olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.