Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

20.04.2019
A+
A-
Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Savaşçı bir toplum kültüründen gelen Türk gençleri için silahlı kuvvetler dahilinde bir çalışan olmak son derece önemli hatta hayali denebilir. Lise mezunu olan kişilerin Astsubay olma ihtimalleri var bunun yanı sıra Astsubay olmak isteyen kişiler birçok seçenekten yararlanarak Astsubay olma hayallerini gerçekleştirebilirler. Hal böyle olunca birçok Astsubay olmak isteyen kişin aklında tek soru Astsubay olma şartları nelerdir oluyor. Kişiler şartları bildiğinde bu şartları sağladığına da emin olduğu için çok daha rahat bir başvuru süreci geçiriyorlar. Bu sorunun cevabı aynı zamanda birçok stres unsurunun da ortadan kalmasına yardımcı oluyor.

Astsubay Olma Şartları

Astsubay olma şartları nelerdir dendiği zaman sıralanabilecek şartlar;

 • En az lise mezunu olmak,
 • 4 yıllık üniversite mezunları için 28 yaşını geçmemiş olmak,
 • 2 yıllık üniversite mezunları için 26 yaşını geçmemiş olmak,
 • Vücut yapısında herhangi bir sorun bulunmaması,
 • Vücut problemi olarak ele alınabilecek bir sorunun olmaması,
 • Diş yapısının düzgün olması,
 • Vücutta belirgin bir çiziğin olmaması,
 • Vücutta yanık izi olmaması,
 • Vücutta jilet izi olmaması,
 • Vücutta dövme olmaması,
 • TSK tarafından belirtilen boy ölçülerinin sağlanması olarak sıralanabilir.

Astsubay olma şartları nelerdir sorusunun gerekliliklerini sağlayan kişiler; askeri hastanelere sevk edilir ve ardından sağlık raporu alır. Bir problem olmaması halinde 50 sorudan oluşan bir yazılı sınava tabii tutulurlar. Girdikleri sınav sonucunda bu kişilerin mutlaka 70 tam puan alması gerekmektedir. Kişilerin sınavdan 70 alması halinde son mülakat süreci başlar. Kişilerin bu aşamada gireceği sözlü mülakattan da en az 70 alması gerekmektedir. Sözlü mülakat sırasında sorulan sorunun bilinmesi önemli bir kriterdir ancak bu aşamada sizi bir bütün olarak değerlendireceklerini unutmamanız gereklidir.

Fiziki olarak yeterlilik gösterdiğinize dair de bir mülakat yapılacaktır ve bu mülakattan da en az 40 almanız gereklidir. Yazılı sınavın %70, fiziki yeterliliğin %15 ve sözlü mülakatın da %15 olarak puanın oluşumunda etkisi vardır.

Bütün gereklilikleri sağlayan kişiler; 2 yıl süren eğitim sonrasında astsubay olmaya hak kazanırlar. Ancak öncelikle kişilerin parkur süreçlerine ve sınavlarda çıkacak sorulara karşı hazırlanması gereklidir. Tüm bu süreçler dahilinde uygun bir şekilde başvurularınızı yapabilir ve gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bekir Özmızrak dedi ki:

  Astsubay olmak için fiziki özelliklere gerçekten dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yukarıdaki kriterlerden bazıları sizin için gerçekten sorun yaratabiliyor. Tüm arkadaşlara başarılar ve dikkatli olmalarını diliyorum.

 2. Mustafa Okur dedi ki:

  Ek bilgi olarak: astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavları var. Muhakkak çok çalışılmalı ve değerlendirilmelidir. Hedefinde kariyer olan insanlar bu durumu değerlendirir. Hem çalıştığınız kışlada bile saygınlığınız değişiyor.