Avustralya, Tomahawk ve HIMARS Tedariki ile Savunma Yeteneklerini Güçlendirecek

21.08.2023
A+
A-
Avustralya, Tomahawk ve HIMARS Tedariki ile Savunma Yeteneklerini Güçlendirecek

Avustralya, ABD ve İngiltere ile olan AUKUS Paktı’nın meyvelerini toplamaya başladı.

Avustralya hükümeti, ülkenin savunma yeteneklerini güçlendirmek amacıyla Tomahawk seyir füzeleri, HIMARS sistemi ve diğer savunma ürünlerinin tedarikini gerçekleştirecek.

Avustralya, uzun menzilli saldırı kabiliyetini artırmak için ABD’den 200’den fazla Tomahawk seyir füzesi satın alacak. Bu satın alım için 830 milyon dolar harcaması planlanmaktadır.

Kanberra hükümeti, uzun menzilli saldırı füzeleri ve diğer güdümlü silahlar için toplamda 1,7 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planlamaktadır. Tomahawk füzelerinin tedariki kapsamında ise 200’den fazla füze için 830 milyon dolar ayrılacak.

TLAM

Avustralya Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin sahip olduğu en güçlü ve teknolojik olarak gelişmiş silah sistemlerinden bazılarının satın alınması, Avustralya’nın düşmanlarını daha uzak mesafelerden hedef alma kabiliyetini artıracaktır.” ifadelerine yer verilmektedir.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles ise Tomahawk tedarikine ilişkin, “Savunma Kuvvetlerimiz, düşmanlarımızı kıyılarımızdan uzakta risk altında tutmak ve bugünkü karmaşık ve belirsiz dünyada Avustralyalıları güvende tutmak için ihtiyaç duyduğumuz yeteneklere yatırım yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 15 Eylül 2021’de imzalanan AUKUS anlaşmasının detaylarının açıklanmasının ardından, 220 adede kadar Tomahawk füzesi ve destekleyici ekipman satışı için onay verdi.

Avustralya’nın Tomahawk füzelerini tedarik etmesi durumunda, ABD ve İngiltere’nin ardından dünyada bu füzeleri envanterinde bulunduran üçüncü ülke olacak. Avustralya, tedarik edeceği füzeleri Hobart Sınıfı destroyerler ve AUKUS Paktı kapsamında satın aldığı nükleer güçle çalışan denizaltılarda kullanacak.

HMAS_Hobart_December_2017

HIMARS sistemi tedarikine onay

ABD Dışişleri Bakanlığı, daha yakın bir ittifak arayışı ve Çin’in Hint-Pasifik bölgesindeki genişleyen askeri erişimine karşı koymak için 975 milyon dolarlık bir anlaşma ile Avustralya’ya HIMARS Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi satmayı planladığını duyurdu.

mfc-himars-01.jpg.pc-adaptive.1280.medium (1)

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, Avustralya’nın 22 adet HIMARS sistemi ile 60 adet Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemi ve diğer mühimmatı satın almak istediği belirtildi.

Açıklamada, “Avustralya, bu kabiliyeti iç savunmasını güçlendirmek ve kritik altyapısı için daha fazla güvenlik sağlamak amacıyla kullanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

AGM-88E_HARM_p1230047

Anti-radyasyon füzesi ve Spike tanksavar füzesi planı

Avustralya hükümeti, 1,7 milyar dolardan fazla yatırım yaparak uzun menzilli saldırı füzeleri ve diğer güdümlü silahları satın almayı planlamaktadır.

Bunun yanı sıra savunma bütçesinden ayrılacak fonlarla uzun menzilli gelişmiş anti-radyasyon ve Spike LR2 tanksavar füzelerinin satın alınması da planlanmaktadır.

Avustralya, 2023 yılının başlarında uzun menzilli gelişmiş anti-radyasyon füzeleri için talepte bulundu ve bu talep Şubat 2023’te ABD Kongresi’nde kabul edildi. Olası bir satış durumunda, Avustralya, 60 adet füze için 431 milyon dolar ödeyecek ve bu füzeleri F-35A Lightning II savaş uçaklarında kullanacaktır.

Ayrıca Avustralya, Boxer zırhlı araçlarının Spike Long-Range 2 tanksavar güdümlü füzelerle donatılması için 50 milyon dolarlık bir alım yapmayı planlamaktadır.

2014.11.21_해병대_스파이크_사격_(15863350681)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.