Azerbaycan Savunma Bakanı Org. Hasanov, Genelkurmay Başkanı Org. Gürak’ı Ziyaret Etti

03.09.2023
A+
A-
Azerbaycan Savunma Bakanı Org. Hasanov, Genelkurmay Başkanı Org. Gürak’ı Ziyaret Etti

Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ı ziyaret etti. Genelkurmay Karargahı’na gelişinde yapılan karşılama töreninde, Orgeneral Gürak tarafından karşılanarak onuruna düzenlenmiş olan törende saygı duruşunda bulundu. Orgeneral Hasanov, törende Genelkurmay Şeref Defteri’ni imzaladı. Ardından, Orgeneral Hasanov ve Orgeneral Gürak bir görüşme gerçekleştirdi.

Bu önemli ziyarette, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki askeri işbirliği ve ilişkilerin değerlendirildiği düşünülmektedir. İki ülke arasındaki askeri değişim programları ve ortak tatbikatlar gibi konuların ele alındığı görüşmenin çok verimli geçtiği belirtilmiştir.

Orgeneral Gürak öncesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ziyaretlerde de Türkiye’nin stratejik ortaklarının yanında olduğunu göstermiştir. Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov tarafından kabul edilen Orgeneral Gürak, ayrıca Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kerim Veliyev tarafından da resmi bir törenle karşılanmıştır. Bu ziyaretler sırasında iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin daha da güçlendirilmesine yönelik adımlar atılmıştır.

Ziyaretin bir parçası olarak, Orgeneral Gürak Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’yı da ziyaret etmiştir. Ayrıca, Azerbaycan’ın milli lideri merhum cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in anıt mezarını ziyaret eden Orgeneral Gürak, Şehitler Hıyabanı’nda bulunan Azerbaycan Türk Şehitliği’ne de giderek, şehitlik defterini imzalamıştır. Bu ziyaretler, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşlik bağlarının bir kez daha vurgulanması açısından büyük önem taşımaktadır.

Askere ve şehitlere verilen değer, Türk ve Azerbaycan halkları arasındaki duygusal bağı daha da kuvvetlendirmektedir. Bu ziyaretler, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askeri işbirliğinin ve dayanışmanın sadece resmi düzeyde değil, aynı zamanda insanlar arasında da devam ettiğini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.