Azerbaycan Türkiye’den aldığı MEMATT’ı Ukrayna’ya verecek

11.08.2023
A+
A-
Azerbaycan Türkiye’den aldığı MEMATT’ı Ukrayna’ya verecek
Azerbaycan, Türkiye’den temin ettiği MEMATT Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatını Ukrayna’ya gönderecek.

Geçtiğimiz günlerde, Ukrayna İçişleri Bakanlığı Azerbaycan Büyükelçisi Seymur Mardaliyev ve beraberindeki heyetle bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sonucunda Azerbaycan, Ukrayna’ya mayın temizleme konusunda destek vermeyi kabul etti.

Bu bağlamda, Azerbaycan tarafından Türkiye’den temin edilen ASFAT yapımı MEMATT Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı, Ukrayna’ya hibe edilecek. Kaç adet MEMATT’ın Ukrayna’ya tedarik edileceği henüz belirsiz.

Öte yandan Azerbaycan’ın hala Karabağ’daki yerleşim yerlerinde bulunan binlerce mayını temizlemek için MEMATT’a ihtiyacı olduğu bilinmektedir.

Bugüne kadar Azerbaycan’a en az 20 adet MEMATT teslim edildi.

Azerbaycan MEMATT

Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT)

2019 yılında ASFAT tarafından, Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) için tasarım çalışmaları başlatıldı. MEMATT, askeri fabrikalar ve özel sektör işbirliğiyle bir yıldan daha kısa bir sürede tasarlandı, üretildi ve sertifikalandırıldı. Ayrıca bu dönemde MEMATT’ın ülke içinde bulunmayan kalifikasyon yetenekleri, ASFAT ve MAFAM işbirliği ile kazandırıldı.

MEMATT, uluslararası rakiplerine göre çok daha üstün özelliklere sahiptir. En az 8 kg TNT’ye dayanıklıdır, anti-personel ve anti-tank mayınlara karşı başarıyla test edilmiştir. MEMATT, 5 kilometre uzaktan kumanda edilebilen kameralara sahiptir ve operatöre kullanım kolaylığı sağlar. Araç, tozlu alanlarda kesintisiz operasyon yapmak için sızdırmazlık yetenekleriyle donatıldı ve kumanda boyutu kullanıcı dostu hale getirildi. Araç ile sahadaki operasyon verileri araç kumandası üzerinden operatöre açık bir şekilde sunulur.

MEMATT

Halihazırda, ASFAT tarafından yakın ve uzak coğrafyalardan gelen talepler üzerine çalışmalar yürütülmekte olup, MEMATT’ın farklı ülkelere ihracatı kısa sürede planlanmaktadır. Ayrıca ASFAT, MEMATT’a benzersiz özelliklerin entegrasyonu için çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmalar tamamlandığında MEMATT, rakiplerinden üstün özelliklere sahip olacak ve insansız kara araçları ihracatında öncü olacaktır.


www.savunmasanayist.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.