Kosova güvenlik güçlerine OMTAS eğitimi

11.08.2023
A+
A-
Kosova güvenlik güçlerine OMTAS eğitimi

Türkiye, Kosova’ya savunma ürünlerini sunmaya devam ediyor. Kosova ordusu, ROKETSAN tarafından geliştirilen OMTAS tanksavar füzesini tedarik etti ve şimdi ROKETSAN tarafından eğitim alıyor.

Kosova Güvenlik Güçleri resmi Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda, ROKETSAN üretimi OMTAS tanksavarının kullanımı, bakımı ve depolanması konusunda eğitim verildiğini açıkladı.

Açıklamada şunlar yer aldı: “Profesyonel kapasitelerin ve yeni sistemlerin geliştirilmesi kapsamında, Türk ROKETSAN tarafından üretilen OMTAS tanksavar sisteminin işletilmesi ve bakımı eğitimi verildi. Eğitimler üretici firmadaki eğitmenler tarafından yapıldı. Bu eğitimler, sistemin sağladığı birçok olanak hakkında bilgi edinme ve bu ekipmanların işletimi, bakımı ve depolanması konusunda bilgi sahibi olma fırsatı sunmakta.”

Kosova ordusu, Türk savunma ürünlerine sahip. Bunlar arasında Bayraktar TB2 SİHA, MPT-55/MPT-76 Milli Piyade Tüfeği, PMT-76-57A Makineli Tüfek, OMTAS Füzesi, BORAN Obüs Sistemi, Otokar Cobra/Akrep Zırhlı Araç ve BMC Kirpi/Vuran Zırhlı Araç bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda Kosova ordusunun ROKETSAN üretimi SUNGUR kısa menzilli hava savunma sistemi ve ilgili ekipmanları tedarik edeceği iddia edildi. Ayrıca, Kosova’nın STM KARGU Kamikaze İHA ve FNSS ZMA-15 zırhlı araçlarını da tedarik edeceği belirtiliyor.

Kosova ordusunun Türk savunma ürünlerini kullanması, bu iddiaları doğruluyor.

Kaynak: www.savunmatr.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.