Fransız Donanmasına nükleer saldırı denizaltısı teslimi

11.08.2023
A+
A-
Fransız Donanmasına nükleer saldırı denizaltısı teslimi

Fransız Donanması, deniz gücünü artırmak için nükleer saldırı denizaltıları alıyor. Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü, Barracuda programı kapsamında inşa edilen Suffren sınıfı denizaltılardan ikincisi olan Duguay-Trouin’in Fransız Donanması’na teslim edildiğini açıkladı. Naval Group tarafından inşa edilen denizaltı, deniz testleri sonrası Brest şehrindeki donanma üssüne teslim edildi. Deniz testleri, denizaltının sistemlerinin çalıştığını doğruladı.

Suffren sınıfı denizaltılar, Rubis sınıfı denizaltıların yerini almak için inşa ediliyor. Barracuda programının diğer dört denizaltısı ise şu anda yapım aşamalarında ve teslimatları 2030’a kadar kademeli olarak yapılacak.

Barracuda sınıfı denizaltılar, Fransız Donanması’na derin vuruş kabiliyeti sağlayacak olan MBDA’nın deniz seyir füzeleri (NCM) ile donatıldı. Ayrıca Naval Group tarafından geliştirilen F21 ağır sınıf torpido ve MBDA üretimi SM39 gemisavar füzesi de bu denizaltılarda bulunuyor. Bunun yanı sıra, denizaltılar Fransız Özel Kuvvetlerine destek olmak için su altında konuşlandırmaya olanak sağlayan kuru güverte sığınağı ile donatılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.