Bademcik Ameliyatı – Tonsillektomi Bekçiliğe Engel Mi

06.11.2019
A+
A-
Bademcik Ameliyatı – Tonsillektomi Bekçiliğe Engel Mi

Bademcik Ameliyatı – Tonsillektomi

 

Bademcikler (tonsiller) dilin geri bölgesinde yer alan yapılardır. Görevleri arasında virüslere, bakterilere, patojen migroorganizmalara karşı vücudu korumak vardır. Bademciklerin normal olması gereken boyutlardan büyük olması ya da çok sık bir şekilde iltihap kapması bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Sık sık tekrar gerçekleşen bademcik iltihabı çocuklarda büyüme geriliği, böbrek iltihabı, eklemleri etkileyen hastalıklar, kalp romatizması gibi çok ciddi boyutlara varabilecek hastalıklara sebebiyet verebilir. Normalden büyük boyutta olan bademcikler ise horlama ve uyku apnesi, ağız kokusu, depresyon, sinirlilik hali, dikkat bozukluğu, gündüz sürekli olarak uyku hali gibi problemlere yol açmaktadır.

Bu gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesi için bademcik ameliyatı (tonsillektomi) işlemi uygulanmaktadır. Bu yapılan işlemde cerrahi yollarla anestezi altında kişinin bademcikleri alınır. Hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilebilir ve tedaviden yaklaşık 1 gün sonra da normal hayatlarına geri dönebilirler. Tedaviden 2 saat sonra yemek yenebilmektedir ancak daha çok yumuşak yapılı gıdalar ve çorbaların tüketilmesi tavsiye edilir.Bu ameliyat ile alakalı önemli unsur bademciklerin vücut savunmasında rol oynamasıdır. Bademcikler vücuttan alındıktan sonra savunma görevini üst solunum yolunda ve boğazda bulunan lenfoidler üstlenir.

 

Bademcikleri alınan kişiler bekçilik için aday olduklarında bu işlem sağlık raporlarında kayıtlı olarak bulunmaktadır. Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği içerisinde gerçekleştirilen bazı cerrahi müdahaleler bekçilik için engel teşkil etmektedir. Sağlık Yönetmeliğine göre bademcik ameliyatı – tonsillektomi bekçiliğe engel mi?

Sağlık Yönetmeliğine Göre Bademcik Ameliyatı – Tonsillektomi Bekçiliğe Engel Mi?

 

Bekçi adayları arasından alım yapılırken Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği içerisinde bulunan A bendi baz alınmaktadır. Diğer kategoriler arasında belirtilen hastalıklara sahip olan adayların bekçilik başvuruları reddedilmektedir. Bahsedilen cerrahi işlem ile ilgili olarak Sağlık Yönetmeliği içerisinde bulunan madde şu şekildedir:

  • Herhangi bir komplikasyon oluşturmadan gerçekleştirilmiş tam tonsillektomi sağlam olarak kabul edilir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği A bendi içerisinde geçen ilgili maddeye göre bademcik ameliyatı – tonsillektomi bekçiliğe engel misorusunun cevabı hayır olacaktır.  Bu ameliyatı olan kişiler iyileştikten sonra bekçilik için başvuru yapabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.