BAE, KF-21 Projesinde Yeni Adımlar Atıyor

24.09.2023
A+
A-

Birleşik Arap Emirlikleri hava kuvvetleri, kabiliyetlerini geliştirme amacıyla yeni adımlar atmaktadır. Bu doğrultuda BAE, Endonezya’nın KF-21 Blok 1 projesindeki payını satın almayı teklif etmektedir. BAE’nin MC-X projesinden sonra katıldığı ikinci proje olması, bu proje öne çıkarmaktadır.

Güney Kore, gelişmiş savaş uçağı geliştirme projesinde çeşitli aşamaları başarıyla tamamlamaya devam etmektedir. KFX aşamasını tamamladıktan sonra testleri başarılı bir şekilde tamamlayan KF-21, 2024 yılının başında seri üretime geçmeyi planlamaktadır.

Bilgilere göre Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, KF-21 muharip jet geliştirme projesinde yer almak istediklerini Güney Kore Ulusal Güvenlik Ofisi’ne ileterek doğrudan iletişim kurmuşlardır. Bu talep, Güney Kore Başkanı Yoon Suk Yeol’un Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyareti sırasında gerçekleşen büyük ölçekli ekonomik işbirliği görüşmelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya’nın projedeki ödenmemiş 1 trilyon won (yaklaşık 750 milyon dolar) payını ödeyerek projenin bir parçası olmayı amaçlamaktadır. Bu teklifin kabul edilmesi durumunda, Güney Kore, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında üçlü bir işbirliğiyle muharip jet geliştirme projesi hız kazanabilir. Ancak KF-21 projesinde kullanılan teknoloji veya parçaların ABD gibi üçüncü ülkelerden ihracat onayı gerektirmesi, BAE’nin projedeki konumunu etkileyen bir faktör olabilir.

BAE’nin KF-21 projesine dahil olması, hem BAE’nin hava kuvvetlerinin kapasitesinin artırılması hem de Güney Kore ile askeri ve ekonomik işbirliğinin güçlenmesi açısından önemlidir. Bu işbirliği sayesinde her iki ülke de savunma sektöründe daha güçlü bir konuma gelebilir ve bölgesel güvenliğe katkı sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.