BAE’nin KF-21 programına katılacağı iddialarına son nokta

20.09.2023
A+
A-
BAE’nin KF-21 programına katılacağı iddialarına son nokta

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin KF-21 savaş uçağı programına katılacağı iddialarına Güney Kore’den yanıt geldi. DAPA, söz konusu iddiaları yalanladı.

Güney Kore Savunma Edinim Programı İdaresi (DAPA), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin KF-21 savaş uçağı programına katılacağı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. DAPA sözcüsü Choi Kyung-ho, Savunma Bakanlığı’nın o günkü olağan brifinginde konuyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, “İlgili tüm kurum ve departmanlarla yapılan kontrollerin ardından, bu bilgi asılsızdır.” dedi.

Kısa birçok online medya kuruluşu, BAE’nin Endonezya’nın ödemediği payları ödeyerek KF-21 programına katılabileceğine yönelik haberler yayına almıştı. Hatta bir kısım medya kuruluşu, BAE’nin savunma sanayii tedarikinden sorumlu Tawazun Ekonomik Komitesi’nin, kısa süre önce Başkanlık Ofisi’ne KF-21 ile iş birliği yapma niyetini ifade eden bir mektup gönderdiğini iddia etmişti.

Buna cevaben Başkanlık Ofisi’nden bir yetkili, “BAE’nin Kore savaş uçağı KF-21 ile iş birliğinden doğrudan bahsettiği haberi doğru değildir. Diğer ülkelerle savunma sanayii iş birliğine ilişkin konuların diplomatik ilişkileri etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak, haber yapmaktan kaçınmanızı rica ediyoruz” dedi.

Endonezya’nın KF-21 programındaki borçları

Güney Kore ve Endonezya, şu anda 2015-2026 yılları arasında 8.1 trilyon wonluk (1 $, yaklaşık 1300 won) bir proje maliyetini ortaklaşa karşılayarak ortak bir savaş uçağı geliştirmek üzere KF-21 (Endonezya’daki adı IF-X) projesini yürütüyor.

Ocak 2016’da Endonezya, Haziran 2026’ya kadar KF-21 geliştirme maliyetinin %20’si olan yaklaşık 1.7 trilyon won (daha sonra yaklaşık 1.6 trilyon won’a düşürüldü) ödeyerek, bir prototip ve çeşitli teknik verileri teslim almayı kapsayan bir anlaşma imzaladı. Öte yandan KF-21’den, Endonezya’da yerel olarak 48 adet üretilmesine karar verildi.

Ancak Endonezya, Ocak 2019 itibariyle sadece 227.2 milyar won ödendikten sonra, bütçe sıkıntısı nedeniyle yaklaşık 4 yıl boyunca katkı payı ödemedi. Kasım 2022’de 9.4 milyar won ve bu yılın Şubat ayında yaklaşık 41.7 milyar won ek ödeme yaptı.

Plana göre; Endonezya’nın, bugüne kadar 1.1 trilyon wondan fazla ödeme yapılması gerekiyordu ancak  sadece 278.3 milyar won ödeme yaptı ve şu anda yaklaşık 1 trilyon won borcu bulunuyor.


BAE’nin KF-21 programına katılacağı iddialarına son nokta

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin KF-21 savaş uçağı programına katılacağına yönelik çıkan iddialara Güney Kore Savunma Edinim Programı İdaresi (DAPA) tarafından yanıt geldi. DAPA sözcüsü Choi Kyung-ho, Savunma Bakanlığı’nın yaptığı kontroller sonucunda, BAE’nin KF-21 programına katılmayacağı haberi doğru olmadığını açıkladı.

Daha önce bazı online medya kuruluşları, BAE’nin Endonezya’nın ödemediği payları ödeyerek KF-21 programına katılabileceğine yönelik haberler yayınlamıştı. Bu haberlere göre, BAE’nin savunma sanayii tedarikinden sorumlu Tawazun Ekonomik Komitesi’nin Başkanlık Ofisi’ne bir mektup göndererek KF-21 ile iş birliği yapma niyetini dile getirdiği iddia ediliyordu.

Bunun üzerine Başkanlık Ofisi’nden bir yetkili, BAE’nin KF-21 ile iş birliğinden bahsetmediğini ve söz konusu haberlerin doğru olmadığını belirtti. Ayrıca savunma sanayii iş birliği konularının diplomatik ilişkileri etkileyebileceği göz önünde bulundurularak, bu tür haberlerin yayınlanmaması rica edildi.

KF-21 savaş uçağı programı hakkında Endonezya’nın ödeme sorunları da gündeme geldi. Güney Kore ve Endonezya, ortaklaşa bir savaş uçağı geliştirmek amacıyla KF-21 projesini yürütmektedir. Ancak Endonezya, bütçe sıkıntısı nedeniyle yaklaşık 4 yıl boyunca KF-21 programına katkı payı ödememiştir. Şu anda Endonezya’nın KF-21 programındaki borcu yaklaşık 1 trilyon won düzeyindedir.

KF-21 savaş uçağı projesi, iki ülke arasındaki ortaklığı göstermesi açısından önemli bir adım olmuştur. Ancak ödeme sorunları ve BAE’nin katılacağı iddiaları, projenin ilerleyişi açısından dikkate alınması gereken faktörlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.