Ukrayna-Rusya Savaşı, Brezilya’nın Leopard 1A5 BR Ana Muharebe Tankı (AMT) modernizasyonunu etkiledi

20.09.2023
A+
A-
Ukrayna-Rusya Savaşı, Brezilya’nın Leopard 1A5 BR Ana Muharebe Tankı (AMT) modernizasyonunu etkiledi

Brezilya, Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle Leopard 1A5 BR Ana Muharebe Tankı (AMT) modernizasyon programını süresiz olarak durdurma kararı aldı.

Brezilya Ordusu, Leopard 1A5 BR AMT’lerin modernizasyon projesini süresiz olarak erteleyen resmi bir bildiri yayınladı. Kararın nedeni, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın askeri tedarik zincirini durma noktasına getirmesidir.

Rusya’nın başlattığı savaşın ardından, Ukrayna’ya askeri teçhizat yardımları devam etmektedir. Uluslararası pazarda zırhlı araç parçalarına olan yüksek talep nedeniyle 17 Aralık 2020’de başlaması planlanan Brezilya Leopard 1A5 BR modernizasyon projesi risk altına girmiştir.

Mevcut Leopard 1 ve Leopard 2 tipi tankların dahi operasyonel halde tutulmasının zorlaşmasıyla birlikte Brezilya Ordusu, söz konusu modernizasyon projesini iptal etmiştir. Şu anda Brezilya Ordusu envanterinde toplamda 296 adet ana muharebe tankı bulunmaktadır; bunların içinde 41 adet Leopard 1A1BE, 220 adet Leopard 1A5BR ve 35 adet M60A3 bulunmaktadır.

Leopard 1 Tankı
Leopard 1 Tankı

Leopard 1A5BR modernizasyonunu iptal eden Brezilya’nın, ya yeni bir modernizasyon programı başlatması ya da dış kaynaklardan AMT temin etmesi beklenmektedir.

İLGİLİ İÇERİK: ASELSAN’dan Şili’de Leopard 2A4 modernizasyonu zaferi


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.