Bakaya Kalmak Nedir

03.09.2019
A+
A-
Bakaya Kalmak Nedir

Bakaya Kalmak Nedir?

Eğitim ve sağlık gibi geçerli sebepleri bulunmayan bireylerin askere gitmek için yasal işlemini tamamlamalıdır.  Askerlik zamanı gelmesine rağmen herhangi bir tecil işlemi bulunmamasına rağmen asker yoklaması yaptırmayanlar için kullanılan bir tabirdir.

Bakaya kalmamak için askerlik vakti geldiğinde, tecilli durumda olmayanların askerlik şubesine gidip askerlik yoklaması yaptırması gereklidir. Bakaya kalanlar, bakaya kaldığı süre boyunca para cezası ödemektedir. Bunun yanında polis veya jandarma kontrol işlemi yaptığında bu durumu fark eder ve asker birliğine teslim etme hakkına sahiptir.

 

Bakaya Durum Belgesi Nedir?

Askerlik çağına gelmiş birey son yoklamasını yaptırdıktan sonra asker birliğine teslim olmazsa bakaya düşer ve bu durumdaki bireylere askerlik belgesi düzenlenmez. Bakaya düşen bireyler için bakaya durum belgesi düzenlenmektedir.

Askerlik şubesi bu belgeyi düzenlediği zaman kişinin bir sonraki celp döneminde askere alınma sevk işlemini başlatmış olur. Bu belge üniversite kayıtlarında kullanılabilir, ancak bu belgenin geçerliliği bir kezdir. İkinci kez bakaya kalındığı zaman askerlik tekrar tecil edilmez.

Bakaya Kalma ve Para Cezası

Askerlik çağına gelmiş birey yedeklik yoklamasını yaptırmadığı taktirde idari para cezası uygulanır ve bu miktar her yıl artmaktadır. Bu para cezasının miktarı bireyin ne kadar süre bakaya kaldığı ile değişiklik göstermektedir. İdare para cezasını bireyin bağlı bulunduğu il ya da ilçede bulunan mal müdürlüğü veya defterdarlık müdürlüğüne ödenmesi gerekir.

15 gün içinde idari para cezasının ödenmesi halinde ceza indirimli olarak tahsil edilir. Ekonomik durumu yetersiz olan bireylerin ilgili birime başvurması halinde para cezasının 4 taksite bölünür ve 1 yıl içinde paranın tamamının ödenmesi gerekmektedir. Ancak bir taksitin peşin ödenmesi gerekir. Bakaya kalanlar ve kendiliğinden teslim olan bireyler arasında idari para cezası büyük oranda farklılık gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Göksenin Akıncı dedi ki:

  Bunu bilmiyordum. Bir arkadaşım bu durumda olabilir. Uyarmakta fayda var.

 2. Can Bakım dedi ki:

  Bi Türk evladı bile isteye bakaya kalmaz ya

 3. İlhan dedi ki:

  Bakaya kalmaktan genelde korkuluyor fakat ne olduğu bile bilinmiyor. Bu kadar korkulmaması gerekir.

 4. Ufuk dedi ki:

  Bir arkadaşım mülakat için başka bir şehire giderken jandarma tarafından tecilli olmadığı için dilekçe tarzı bir şey yazdırılmıştı. Biz dalgasını döndürmüştük ama para cezası gibi bir şey yapılmış sanırım.

  1. Ömer Çelik dedi ki:

   Eğitim hayatınızı bitirmiş ve askerlik için önünüzde bir engel yok ise bir an önce askerlik görevini yerine getirin. Bakaya kalanlar hem para cezası, hem de küçük bir kimlik kontrolünden bile karakola gidebilirsiniz.

 5. Bülent dedi ki:

  Herşeyi tam zamanında eksiksiz yaptığım için bu kelimeyi bile ilk kez duydum.Askerlik insana bir yandan sadece eğitim değil aynı zaman da çok şey öğretiyor o yüzden bakaya falan kalmayın arkadaşlar.

 6. yuteka dedi ki:

  Ben 3 ay bakadaydım. Polis çevirmelerinde sizi askerlik şubesine gönderiyorlar.

 7. Abdullah Öter dedi ki:

  Bilmiyordum Teşekkürler. İhmal edilmemesi gereken bir konu.

 8. Uğur Aktaş dedi ki:

  Bedelli askerlik yapanların bakaya kalma para cezaları siliniyor artık bildiğim kadarıyla.

 9. Deniz Kaya dedi ki:

  Farkında olmadan kalmıştım, siz siz olun dikkat edin. Hem görevinizi yerine getirin hem maddi açıdan zorluğa girmeyin.

 10. ilker durmuş dedi ki:

  aslında tehlikeli bir durum asker kaçağı damgası yiyebilirsiniz çevredekileri uyarmak lazım özellikle genç arkadaşları

 11. Gürkan Bozok dedi ki:

  Bu konu hakkında hiçbir fikrim yoktu. En azından arkadaşlarımı uyarayım nolur nolmaz bu durumda olabiliriz.

 12. Umut dedi ki:

  Bu konu hakkında gram bilgim yoktu şimdi ise bu konu hakkında en ufak detay hakkında bilgi sahibiyim yine sizler sayesinde cok teşekkür ederim iyiki varsınız iyiki bulmuşum bu kaynağı emeklerinizin karşılığı ödenemez cidden teşekkür ederim kolay gelsin

 13. Mehmet Karasoy dedi ki:

  bakaya kalmak hakkında hiçbir fikrim yoktu bu makale sayesinde öğrenmiş olduk bir bilgi daha kazandım teşekkürler

 14. Fatih Keskin dedi ki:

  2 celp dönemi askerliğim ertelendi bakaya kalmak gibi terimler bilmiyordum fakat böyle yararlı içerikler sayesinde öğrendim.