Bayraktar TB2’lerin kaynak kodlarının çalındığı iddiası çürüdü

12.08.2023
A+
A-
Bayraktar TB2’lerin kaynak kodlarının çalındığı iddiası çürüdü

Geçtiğimiz hafta, bir hacker platformunda bir hackerın Bayraktar TB2’nin kaynak kodlarına eriştiği ve bunu satışa çıkardığı iddiası ortaya atılmıştı.

Ancak Cyberthint siber istihbarat analiz ekibi, bir operasyon gerçekleştirerek bu iddianın doğru olmadığını kanıtladı ve detaylı bir rapor yayınladı.

Cyberthint tarafından hazırlanan kapsamlı rapora göre, bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Rapor, operasyonun ayrıntılarını içermektedir.

“zikkail” adlı bir kullanıcı, Bayraktar TB2’nin kaynak kodlarının Baykar’ın resmi sitesinden ve Baykar’ın bilgisayarlarından elde edildiğini ve daha sonra satışa çıkarıldığını iddia etti. Ancak paylaşılan kaynak kodunun aslında Bayraktar TB2 temalı bir Flappy Bird oyununa ait olduğu ortaya çıktı.

Cyberthint ekibi, bu kişiyle temasa geçerek Telegram üzerinden “kaynak kodları” için pazarlık yaptı. Görevliler daha sonra örnekleri analiz etti ve bunların aslında bir Telegram uygulamasının kaynak kodlarının değiştirilmiş bir versiyonu olduğunu tespit etti.

Pazarlık sonucunda, 670 GB veri için 3900 dolarlık bir anlaşma yapıldı. Daha sonra hedefe bir sahte link gönderilerek IP adresine erişildi. İncelenen IP adresinden, kişinin Türkçe forumlarda farklı isimlerle üyelikleri bulunan ve İzmir’de yaşayan bir kişi olduğu belirlendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.