İnstagram Takipçi Satın Al

Romanya’dan 32 adet F-35 için 6,5 milyar dolarlık bütçe

12.08.2023
A+
A-
Romanya’dan 32 adet F-35 için 6,5 milyar dolarlık bütçe
Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, Romanya ordusunu güncellemeye devam ediyor ve hava gücünü artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Romanya Hava Kuvvetleri, modernizasyon çalışmaları kapsamında 32 adet Lockheed Martin F-35 Lightning II 5. nesil savaş uçağı satın almayı planlıyor. Bu amaçla 6,5 milyar dolarlık bütçe talep edildi ve onay için parlamentoya başvuruldu.

Romanya Savunma Bakanı Angel Tîlvăr, yerel bir yayın kuruluşuna yaptığı açıklamada, bakanlığının Romanya Hava Kuvvetlerine son teknoloji ürünü bir kabiliyet sağlamak için çalıştığını ve bu sayede Romanya’yı NATO’nun doğu kanadında ve Karadeniz bölgesinde güvenlik mimarisinde güçlü bir konuma getireceğini belirtti.

Romanya Ulusal Savunma Yüksek Konseyi, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in başkanlık ettiği toplantıda, 11 Nisan 2023 tarihinde ülkenin hava kuvvetleri için uçak satın alma yetkisi verdi. Anlaşmanın gerçekleşebilmesi için yabancı askeri satışlar çerçevesinde yapılacak ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın onayını gerektirecek.

32 uçaktan oluşan iki filonun satın alınmasının ardından Romanya’nın üçüncü bir filo için 16 savaş uçağı daha satın alabileceği belirtiliyor.

Eğer tedarik gerçekleşirse, Romanya Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nin ardından Lockheed Martin’in beşinci nesil uçaklarını filosunda bulunduran üçüncü Doğu Avrupalı müttefik olacak.

Romanya, 24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte ordusunu güncellemeye başladı ve Sovyet dönemine ait silah ve araçları NATO standartlarına uygun moderne platformlarla değiştiriyor.

Bu kapsamda Romanya, birçok savunma anlaşması imzaladı ve Sovyet dönemi ürünlerini yenileyene kadar alımlarını sürdürecek.

Hava kuvvetlerine odaklanan Romanya, envanterindeki MiG-21 savaş uçaklarını F-16 uçaklarıyla değiştiriyor ve ayrıca F-35 savaş uçağı tedarik etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Ayrıca, Romanya Bayraktar TB2 SİHA için Türkiye ile anlaşma imzaladı. Kara kuvvetlerini ihmal etmeyen Romanya, Sovyet dönemine ait tankları da yenilemek üzere 300 adet ana muharebe tankı satın alma planı yapıyor.

Ukrayna’ya yardım etmek amacıyla Sovyet dönemi platformlarını hibe eden Romanya, tam anlamıyla NATO standartlarına uygun ürünlerle ordusunu modernize edene kadar alımlarına devam edecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.