İğneada’da Roketsan sonda roketi atışı: Hedef 550 kilometre

13.08.2023
A+
A-
İğneada’da Roketsan sonda roketi atışı: Hedef 550 kilometre

Roketsan, İğneada’da kurulan Sonda Roketi Test Merkezi’nden ilk sonda roketi atışını başarıyla gerçekleştirdi. Roketsan, uzay yolculuğuna devam etmektedir.

Roketsan, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesi’nden geçtiğimiz gün sabah saatlerinde Sonda Roketi atışı gerçekleştirdi. İğneada’da yeni inşa edilen Test Merkezi’nden yapılan atış, başarıyla sonuçlandı ve Roketsan, bir kez daha uzaya erişti.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, “Ülkemizin uzaya erişim çalışmaları kapsamında ileri mühendislik teknolojilerimizle geliştirilen sonda roketimiz, İğneada’dan başarıyla fırlatıldı.

Tüm kritik alt sistemleri yerli, milli ve özgün olarak Roketsan tarafından geliştirilen roketimizin başarılı fırlatma testi ülkemize hayırlı olsun.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, “Yerli ve milli roket teknolojilerimizde önemli bir eşiği daha aştık.

Başarıyla fırlatmasını gerçekleştirdiğimiz roket teknolojilerimiz sayesinde uzay çalışmalarımız büyük bir ivme kazanacak. Roketsan’ımızı düşünen, tasarlayan, geliştiren, üreten ve yöneten tüm çalışanlarına teşekkür ederim.

İnsanlığın hakim tepesi uzaya da yüksek teknolojilerimizi daha fazla taşımaya ve şirketlerimizin hedeflerine ulaşmaları için destek olmayı hedefliyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Roketsan’ın Sonda Roketi Hedefi: 550 Kilometre

Uzun süredir sonda roketi alanında çalışmalar yürüten Roketsan, ŞİMŞEK Sonda Roketi ile 550 kilometre irtifaya çıkmayı hedeflemektedir. Roketsan, 2020 yılında 135 kilometre irtifaya ulaşmıştı.

Yeni geliştirilen SR-1 Sonda Roketi, 100 kilogram ağırlığında faydalı yüke sahip olup bu yıl ilk atışın yapılması ve 300 kilometre irtifaya çıkılması hedefleniyordu. İğneada’dan atılan roketin kaç kilometre irtifaya çıktığı henüz belirsizliğini korumaktadır.

SR-1 Sonda Roketi’nin ardından Roketsan, ŞİMŞEK Fırlatma Aracı için çalışmalarını sürdürecektir. ŞİMŞEK-1 Fırlatma Aracı, 400 kilogram ağırlığında faydalı yüke sahip olup 2027 yılında 550 kilometre irtifaya çıkılması hedeflenmektedir. ŞİMŞEK-1’in ardından ise daha üstün yeteneklere sahip ŞİMŞEK-2 Fırlatma Aracı kullanılacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.