Testleri devam eden Yeni ALTAY Tankı’nda son durum

13.08.2023
A+
A-
Testleri devam eden Yeni ALTAY Tankı’nda son durum

BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan, Yeni ALTAY Tankı, ALTUĞ 8X8 ve Yeni Nesil FIRTINA Obüsü projelerinin güncel durumunu açıkladı.

Yeni ALTAY Tankı, Türk Silahlı Kuvvetlerine test için birkaç ay önce teslim edildi. Karaaslan, tankta bir dizi yenilik ve geliştirme yapıldığını ifade etti.

Karaaslan, “Muharebe sahasının ihtiyaçları, yerelleştirilen alt sistemlerin ve bunların testlerinin tamamlanması süreci. Bu süreç 2024 yılına kadar devam edecek. Test süreçleri, kullanıcılar ve Savunma Sanayii Başkanlığı ile yapılmaktadır. Bu, seri üretime geçişi öncesinde yapılan bir aşamadır” dedi.

Mehmet Karaaslan, seri üretime hazırlık için Ankara’da yüksek teknolojiye sahip bir fabrikanın kurulmaya başlandığını ve planın doğru şekilde devam ettiğini belirtti.

Karaaslan, “2025 yılına kadar faaliyetleri tamamlayarak seri üretime geçmeyi ve tankları Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmeyi hedefliyoruz. Umarım herhangi bir gecikme yaşamadan bu süreci tamamlayabiliriz” diye konuştu.

Yerli güç grubu geliştirme çalışmaları plana uygun ilerliyor

Mehmet Karaaslan, yerli güç grubu geliştirmenin iyi bir süreç olduğunu ifade ederek, projenin planlandığı şekilde ilerlediğini söyledi. Testlerin laboratuvar ortamında yapıldığını ve bir sonraki aşamanın tank üzerindeki testler olduğunu belirtti.

Yerli güç grubunun tamamen yerli ve milli bir motor ve şanzımana sahip olmasının hedeflendiğini belirten Karaaslan, “ALTAY’ın seri üretimine başladıktan sonra, motor ve şanzımanın entegrasyonunu tamamlayarak dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

ALTUĞ 8X8 yurt dışı testlerini başarıyla tamamladı

ALTUĞ 8X8’in Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları için geliştirilen bir projenin bir parçası olduğunu belirten Karaaslan, prototip araca yönelik yarışmanın yakında sonuçlanacağını söyledi.

ALTUĞ 8X8’in başarılı bir şekilde yurt dışı testlerini tamamladığını ve ihracat potansiyeline sahip olduğunu belirten Karaaslan, aracın en iyi özellikleri bir araya getirildiğini ifade etti.

Karaaslan, ALTUĞ 8X8’in Körfez bölgesinde ağır şartlarda test edildiğini ve test sonuçlarının umut verici olduğunu vurguladı.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü üretimi devam ediyor

FIRTINA Obüsü’nün Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli silahlarından biri olduğunu belirten Karaaslan, güncellenmiş versiyon olan Yeni Nesil FIRTINA’nın üretiminin devam ettiğini söyledi.

Karaaslan, “İlk 6 aracı teslim ettik ve teslimatlara devam ediyoruz. Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamaya ve aracı geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.


AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.