Bayraktar TB3 Seri Üretim Sürecine Başarılı Bir Şekilde Giriş Yaptı

13.10.2023
A+
A-
Bayraktar TB3 Seri Üretim Sürecine Başarılı Bir Şekilde Giriş Yaptı

Milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), ilk koşu testini başarıyla tamamlayarak seri üretim yolunda önemli bir aşamayı daha geride bıraktı.

Baykar tarafından geliştirilen ve ülkemizde olduğu kadar uluslararası alanda da tanınan Bayraktar TB3’ün ilk koşu testine ait görüntüler, resmi Baykar hesabı üzerinden paylaşıldı.

Bayraktar TB3, Türkiye’nin ilk amfibi gemisi ANADOLU için üretilmektedir. Bu SİHA, katlanabilir kanatları, SATCOM faydalı yükü, 1450 kg kalkış ağırlığı, 24 saat havada kalabilme özelliği, 6 adet silah istasyonu ve yüksek irtifada görev yapabilme yeteneği ile dikkat çekmektedir.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, geçtiğimiz aylarda Bayraktar TB3’ün özelliklerini açıklarken, “Bayraktar TB3 diye, uçak gemisine inip kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor.” demişti.

Bayraktar TB3’ün, ANKA ve Bayraktar TB2 arasında bir konumda bulunması ve Anadolu LHD Gemisi’nde yapılacak modifikasyonlarla operasyonel hale getirilmesi planlanmaktadır.

Anadolu LHD Gemisi, Bayraktar TB3 için gerekli modifikasyonlar yapıldıktan sonra Baykar Savunma tarafından üretilen bu SİHA’nın uçuş operasyonlarına hazır hale getirilecektir.

Ayrıca ROKETSAN tarafından geliştirilen L-UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sisteminin Bayraktar TB3 tarafından kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu SİHA, TEI üretimi olan milli bir motor ile donatılacaktır.

2023 yılında gökyüzüyle buluşması planlanan Bayraktar TB3’ün TCG ANADOLU’da 30 ila 40 adetin konuşlandırılması beklenmektedir. Bayraktar TB3 SİHA, Anadolu LHD Gemisi’nin güvertesini kullanarak STOBAR tipi iniş-kalkış yapabilecektir.

Ayrıca TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği belirtilmektedir.

Amfibi hücum gemilerinden kalkış yapabilen ve 24 saatten uzun süre havada kalabilen Bayraktar TB3, çıkarma senaryolarında keşif, hedef işaretlemesi ve yakın hava desteği gibi görevleri yerine getirme yeteneğiyle bu sınıftaki gemilere yeni bir alternatif sunabilir.

Bayraktar TB3, görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine sahip olacak ve bu sayede uzaktan kumanda edilebilecek. Bu özelliği sayesinde keşif-gözetleme, istihbarat toplama ve uzak hedeflere karşı taarruz görevlerine yönelik akıllı mühimmatlarıyla Türkiye’nin caydırıcı gücünü artıracaktır.

Bayraktar TB3_2

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.