Polatlı Açık Hava Ateş Serbest Tatbikatı Düşmanın Niyetine Karşı Gerçekleştirildi!

13.10.2023
A+
A-
Polatlı Açık Hava Ateş Serbest Tatbikatı Düşmanın Niyetine Karşı Gerçekleştirildi!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en coşkulu ve en ateşli tatbikatı olan Ateş Serbest Tatbikatı’nın seçkin gözlemci günü, yarın (13 Ekim) Ankara Polatlı’daki General Nahit ŞENOĞUL Atış ve Tatbikat Alanı’nda düzenlenecek.

Tatbikatta, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ve atışlarda kullanılan toplam 50 silah ve sistem sergilenecektir.

Bu 50 silahtan 41’i atışlarda görev alacaktır. Yani, gerçek mühimmat kullanılarak silahların etkinliği ve gücü gösterilecektir.

Atışlarda kullanılacak 41 silah sistemi arasında Leopard 2A4 tankı, Fırtına obüsü, KARGU Vurucu İHA, KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, T-129 Atak Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri, Milli Piyade Tüfekleri, UMTAS, CİRİT, Paletli Zırhlı Tanksavar Aracı ve F-16 Savaşan Şahinler de yer almaktadır.

Tatbikatın amacı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ateş gücünü göstererek düşmanı caydırmak, envanterdeki silah ve sistemleri tanıtmak, bu silahların hedefteki etkisini göstermek, kuvvetler arası ateş desteğinin koordinasyonunu geliştirmek ve farklı sınıflardaki personelin diğer sınıflara ait silahları tanımasını sağlamaktır.

Ayrıca, subay, astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erlere, kıtaya çıkmadan önce ateş destek vasıtalarının imkan ve kabiliyetlerini tanıtmak da tatbikatın bir diğer hedefidir.

Tatbikatın seçkin gözlemci gününde, fiili bölüme geçilmeden önce sergi alanındaki silah sistemleri hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Sergi alanında ve atışın gerçekleştirildiği alanda Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurları da görev alacaklardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.