Bayraktar TB3, havada buluşmak için hazır: Teker kesti!

20.10.2023
A+
A-
Bayraktar TB3, havada buluşmak için hazır: Teker kesti!

Türkiye tarafından milli ve özgün bir şekilde geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, gökyüzüne yükselebilmek için heyecanlı bekleyiş içerisinde!

BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, teker kesme testini başarıyla tamamladı. Bu test, Bayraktar TB3’ün ilk uçuşuna giden yolda önemli bir adım oldu.

BAYKAR, testi sosyal medya platformu üzerinden paylaştı ve “Kanatlanmaya hazırız! Bayraktar TB3 SİHA teker kesme testini başarıyla tamamladı.” ifadelerine yer verdi.

Bayraktar TB3 SİHA

Bayraktar TB3, Türkiye’nin ilk amfibi gemisi ANADOLU için üretilmektedir. Katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne, 1450 kg kalkış ağırlığına, 24 saat havada kalma süresine, 6 adet silah istasyonuna ve yüksek irtifada görev yapabilme yeteneğine sahip olacak.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3’ün özelliklerini daha önce açıklamış ve “Bayraktar TB3 ile bir uçak gemisinin üzerine inen ve bu sınıfta eşi olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanabilir, uçak gemisine inebilir, daha ağır mühimmatlar taşıyabilir.” demişti.

Bayraktar TB3, Bayraktar TB2 ve ANKA arasında bir konumda olması beklenmektedir. ANADOLU LHD Gemisi’nde gerçekleştirilecek bazı modifikasyonlar ile Bayraktar TB3 için hazırlıklar yapılacak.

Bu modifikasyonlar sayesinde ANADOLU LHD Gemisi, BAYKAR Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB3 için uçuş operasyonlarına uygun hale getirilecektir.

Bayraktar TB3’ün, ROKETSAN tarafından geliştirilen L-UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemini kullanabilecek kapasitede olması planlanmaktadır. Ayrıca, SİHA’nın TEI üretimi milli bir motor kullanacağı bilinmektedir.

2023 yılında gökyüzü ile buluşması planlanan Bayraktar TB3, TCG ANADOLU’da 30 ila 40 adet konuşlandırılması planlanmaktadır. Bayraktar TB3 SİHA, Anadolu gemisinin güvertesini kullanarak STOBAR tipi iniş-kalkış yapabilecektir.

Ayrıca, TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade edilmektedir.

Amfibi hücum gemilerinden kalkış yapabilen ve 24 saatten daha uzun süre havada kalabilen TB3, keşif, hedef işaretlemesi ve yakın hava desteği gibi görevleri yerine getirebilecek. Bu özellikleri sayesinde, Bayraktar TB3, bu sınıftaki gemiler için yeni bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Bayraktar TB3, görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine sahip olacak ve bu sayede uzak mesafelerden kontrol edilebilecektir. Bu özellikleri sayesinde keşif, istihbarat ve akıllı mühimmatlarının taşınması gibi görevleri gerçekleştirerek Türkiye’nin caydırıcılığına katkı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.