Türkiye, AB Üyesi Olmayan Müttefiklerin AB Savunma Girişimlerine Katılımının Önemini Anlattı

20.10.2023
A+
A-
Türkiye, AB Üyesi Olmayan Müttefiklerin AB Savunma Girişimlerine Katılımının Önemini Anlattı

Milli Savunma Bakanlığı, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgi Merkezi’nde yapılan Milli Savunma Bakanlığı Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda, AB üyesi olmayan müttefiklerin AB savunma girişimlerine katılımının önemini anlattı. Toplantının sunumunu her hafta olduğu gibi MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk yaptı. Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelesini, Suriye’deki durumu, hudut güvenliği konularını ve Türkiye’nin bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkılarını detaylı bir şekilde paylaştı.

Tuğamiral Zeki Aktürk, basın mensuplarına hitaben, İsrail-Filistin çatışmalarının son bulması için taraflara yapılan çağrıyı tekrar vurguladı ve Türkiye’nin terörle mücadelede gösterdiği kararlılık ve başarılarından bahsetti. 2015 yılından bu yana 39 binden fazla teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Ayrıca son bir haftada Irak ve Suriye’nin kuzeyinde etkisiz hale getirilen 42 teröristle birlikte, bu yıl içerisinde toplam 1.682 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisini paylaştı.

Suriye’deki duruma da değinen Tuğamiral Zeki Aktürk, istikrarın bir an önce sağlanması ve Suriyelilerin emniyetli bir şekilde geri dönüşlerinin sağlanması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Son bir haftada birliklere 400 taciz ve saldırı gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Aktürk, bu saldırılara anında ve misliyle karşılık verildiğini ve 26’sı son bir haftada olmak üzere toplamda 1.272 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Hudut güvenliği konusunda da önemli bilgiler paylaşan Tuğamiral Zeki Aktürk, teknolojik vasıtalar ve fiziki güvenlik tedbirleriyle korunan hudutlarda son bir haftada 633 kişinin yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalandığını belirtti. Bu kişilerden 9’unun FETÖ mensubu, 11’inin ise terör örgütü üyesi olduğunu dile getirdi. Ayrıca, yıl içerisinde hudutlardan yasa dışı geçmeye çalışanların sayısının 9.863’e yükseldiğini ve 548 terör örgütü mensubunun kolluk kuvvetlerine teslim edildiğini açıkladı.

FETÖ ile mücadelede yeni bilgi, belge ve verilere dayanarak çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgesel ve küresel barışa katkılarını da anlattı. Bu kapsamda Karadeniz’de deniz mayınlarıyla mücadeleye yönelik “üçlü girişim” oluşturulmasının mutabık kalındığı bilgisini paylaştı. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı ve Haydar Aliyev’in 100. doğum yılı dolayısıyla özel olarak planlanan iki tatbikatın gerçekleştirileceğini açıkladı.

Tuğamiral Zeki Aktürk ayrıca, savunma sanayi alanında yerli ve milli ürünlerin geliştirilmesine ve envantere girmesine dikkat çekti. Özellikle, yerli ve milli olarak geliştirilen 76/62 mm Milli Deniz Topunun Açık Deniz Karakol Gemisi Projesinin ilk gemisine entegre edildiğini ve ikinci gemide kullanılması için üretim faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti. Ayrıca, yerli asayiş ve emniyet botu ASBOT’un ikincisinin tesliminin yapılacağını ve doğal afetlerle mücadele çalışmaları ile insani yardım faaliyetlerinin koordinasyon içerisinde sürdürüldüğünü ifade etti.

Son olarak, Tuğamiral Zeki Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de detaylı bir şekilde aktardı. Birçok ulusal ve uluslararası tatbikatın icra edildiğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin güçlenerek ve caydırıcılığını artırarak çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.