Bedelli Askerlik Yapanlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi ?

25.09.2019
A+
A-
Bedelli Askerlik Yapanlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi ?

BEDELLİ ASKERLİK YAPANLAR KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni askerlik kanununda zorunlu askerlik süresi 6 aya düşmüş, bedelli askerlik uygulaması da kalıcı hale getirilmiştir. Yeni yasaya göre er ve erbaşların hizmet süresi 6 ay, yedek subay ve yedek astsubayların 12 ay, bedelli askerlik yapacak olanların hizmet süresi ise 1 ay olarak belirlenmiştir.
Kanuna eklenen geçici maddeye göre 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvuran yoklama kaçağı ve saklı olanlar bir defaya mahsus bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilecekler. Bu kişiler 33.230 ₺ ödeyerek bedelli askerliğe başvurabilirler.

2018 yılında çıkarılan bedelli askerlik kanununda süre 21 gündü ve o dönemde bedelli askerliğe başvuranlar için ücretsiz izin verilmesi hükme bağlanmıştı. Dolayısıyla bedelli askerlik yapanlar işlerinden ayrılmak zorunda kalmıyordu. Fakat yeni çıkan yasayla kalıcı hale getirilen bedelli askerlikte ücretsiz izinli sayılacağına dair bir hüküm getirilmemiştir. Bu durum ise bedelli askerlik yapanlar kıdem tazminatı alabilir mi sorusunu akıllara getirmiştir.

Kıdem Tazminatı Hakkı

Yeni kanuna göre bedelli askerlikten yararlanacakların önünde 2 seçenek bulunmaktadır. Ya aday iş akdini feshedecek ya da ücretsiz izin alarak döndüğünde kaldığı yerden devam edeceklerdir. Fakat burada işverenin inisiyatifi de önemli bir konudur.

Bedelli askerlik için iş akdini fesheden aday, en az 1 yıl kıdemi bulunması şartı ile kıdem tazminatından yararlanabilecektir. Kısaca askerliğini kısa dönem, uzun dönem ya da yedek subay olarak yapan herkes kıdem tazminatı alabilecektir.
Kıdem Tazminatı, çalışılan her yıla karşılın gelen brüt ücrete varsa yol yemek paraları ilave edilerek hesaplanmaktadır.

İhbar Tazminatı Alabilir Mi?

Bedelli askerlik nedeniyle işten ayrılan kişilerin kıdem tazminatı hakkı bulunurken ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.