Kimler Jandarma Astsubay Olabilir ?

26.09.2019
A+
A-
Kimler Jandarma Astsubay Olabilir ?

Kimler Jandarma Astsubay Olabilir?

Ülkemizde askerliği sadece vatani bir hizmet görenlerin haricinde ömür boyu severek yapabileceği bir meslek olarak görenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu kişilerin en çok araştırdığı konuların başında kimler jandarma astsubay olabilir sorusu gelmektedir. Jandarma Genel Kuvvetler Komutanlığı hemen her yıl binlerce personel alımı gerçekleştirmektedir. Ancak tabi ki her isteyen Jandarma ve Sahil güvenlik komutanlığında astsubay olarak görev alamamaktadır. Bunun için belirli şartları taşıması gereklidir. Bu şartları sağlayan adayların astsubay olmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır. 2019 yılı için istenilen şartlar yazımızda yer almaktadır.

Jandarma ve Astsubay Alımında Aranan Şartlar

• İlk olarak başvuracak kişilerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmaktadır.
• İlgili kurumlarca istenilen mezuniyet şartını sağlamak
• Jandarma Genel Kuvvetleri Komutanlığı için ön lisans ya da lisans mezun olanlar başvuruda bulunabileceklerdir. Jandarma ve astsubay alımında aranan şartlar arasında ön lisans ya da lisans mezunlarının düzeltilmemiş kimlik bilgilerine göre başvuru yapılan yılın Ocak ayı itibariyle 27 ( 01 Ocak 1992 ve sonrası doğumlular) yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Lisansüstü eğitim tamamlamış olanlar için ise, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 32 (01 Ocak 1987 ve sonrası doğumlular) yaşını doldurmamış olmaları gerekir.
• Sahil Güvenlik Komutanlığı için ise, ön lisans bölümlerinden mezun olunması ön şarttır. Ön lisans bölümünü tamamlayanların düzeltilmemiş nüfus kayıtlarına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının birine göre 27 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Yani 01 Ocak 1992 yılı ve sonrasındakilerin başvurması gerekmektedir. Kimler jandarma astsubay olabilir noktasında başvuru yapacak olan şahıslardan başvuru için istenilen şartları sağlayan hemen herkes jandarma ve astsubay olabilmektedir.
• Yine yukarıda yazmış olduğumuz şartları sağlayanlar arasından da güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçer puan alanlar alınmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.