Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Nedir?

Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Nedir?

Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Nedir?

Çarşı ve mahalle bekçiliği işe alımları için 8 bin aday değerlendirilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan işe alım yönetmeliği, adaylarda aranan nitelikleri belirliyor. Başvuruda bulunacak adaylar, e-devlet sistemi üzerinden ve Polis Akademisi resmi web sitesi üzerinden başvuru yapabilirler.

Bekçi işe alımları için ilk şart, Türk vatandaşı olmaktır. Ancak diğer şartların tamamına uygunluk sağlanması ve sınavlarda başarılı olunması gerekiyor. Peki, bekçi olmak için mezuniyet şartı nedir?

Bekçi Adayları İçin Eğitim Şartları

Bekçi adayları 4 farklı türde sunulan sınava tabi tutulurlar. İlk aşama olan yazılı sınavda Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler ve genel kültür alanlarında değerlendirme yapılır. Adayların sınavlarda başarılı olabilmeleri için en az lise veya dengi okullardan mezun olmaları gerekiyor.

Üniversite mezunları, lisans ve ön lisans mezunu adaylar, bekçilik başvurusu yapabilirler. İlk ve ortaokul mezunları bekçiliğe alınmıyor.

Bekçi Adayları İçin Başvuru Şartları

EGM tarafından hazırlanan ve Polis Akademisi tarafından yürütülen bekçilik işe alımları, Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği dahilinde sağlanıyor. Yönetmelik dahilinde adaylara sunulan şartlar, mevzuatın 5. Maddesinde belirtiliyor.

İlkokulu bitirmiş olmak maddesi yönetmelikte yer almasına rağmen, devam eden bend ve fıkralarda mezuniyet şartının değiştirilebileceği ve İçişleri Bakanlığı tarafından yetkinin sağlanacağı belirtiliyor. 2019 yılı için bakanlık tarafından sunulan mezuniyet şartı ise lise olarak belirlenmiştir.

Adayların en az liseden mezun olmaları veya dengi okullardan mezun olarak başvuru yapabilecekleri belirtiliyor. 2016 yılında ilkokul mezunları da bekçiliğe kabul ediliyordu. 2017 yılında ise ortaokul ve lise mezunları kabul edilirken, 2018 yılı ve sonrasında en az lise ve dengi okullardan mezuniyet şartı aranmaktadır.

Bekçi Başvuru İşlemleri Sonrası

Binlerce adayın başvurusu arasından, niteliklere uygun 8 bin kişi çeşitli yöntemlerle belirlenecektir. Adayların tamamı yazılı sınav, sözlü sınav, fiziksel testler ve genel sağlık kontrollerinden geçirilerek işe alınacaktır.

Vücut kitle endeksi uyan, sağlık formlarına uyan, aranan niteliklerin tamamında uygunluk gösteren ve tüm sınavlardan başarılı sonuç alan adaylar, bekçi işe alımında kabul edilerek memuriyete başlayabilirler.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yusuf Şafak dedi ki:

    Ben şahsen bekçilerin üniversite mezunu olması gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle her önüne gelen kişi de bekçi olamaz ve daha güvende oluruz.