Bekçi Olmaya Engel Suçlar Nelerdir?

Bekçi Olmaya Engel Suçlar Nelerdir?

Bekçi Olmaya Engel Suçlar Nelerdir?

Bekçi olmak için başvuru yapacak olan adayların, yönetmeliklere uygunluğu gerekiyor. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen kişiler için, başvuru şartları ile adaylarda aranacak nitelikler 2019 yönetmelikleri dahilinde belirlendi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 18 ve 31 yaş aralığında olmaları ve başvuru şartlarına uygun olmaları durumunda bekçilik başvurusu yapabilirler. Ancak bekçi olmak için adli suçlara karışmamış olmak ve sicilin temiz olması gerekiyor.

Adli Kayıtlara Göre Bekçi Olmaya Engel Suçlar

Polis Akademisi tarafından yapılan bekçi işe alımları için tüm detaylar, başvuru şartları, başvuru tarihleri ve işe alım yönetmelikleri Polis Akademisi resmi internet sayfası üzerinden sunuluyor. Bekçilik başvuruları hem Polis Akademisi internet sayfasından hem de e-devlet sisteminden yapılabiliyor.

Başvuru işlemlerinden sonra tüm adayların evrakları incelenir ve güvenlik taraması yapılır. Adli sicil değerlendirmesi yapılarak, suçlara karışmamış kişilerin başvuruları değerlendirilir. Bekçi olmaya engel suçlar var ise adayların başvuruları değerlendirilmeden iptal edilir.

Yönetmelik dahilinde belirtilen suçlar arasında; yüz kızartıcı olarak adlandırılan taciz, istismar, gasp, hırsızlık türü suçlar bulunuyor ise adaylar kabul edilmez. Hüküm giymiş kişilerin adaylık başvuruları kabul edilmiyor.

Bekçi Olmayı Engelleyen Adli Suçlar

T.C Devletine karşı suç işleyen kişiler, çeşitli gösteri ve eylemlerde bulunan kişiler ile bahsedilen suçlardan ötürü sicil kayıtları olan kişiler, bekçiliğe ve polis alımlarına kabul edilmiyor. Yönetmelik esaslarına göre 1 sene veya üzeri hapis cezası olan kişiler de bekçiliğe kabul edilmiyor.

Gözaltına alınmış ancak hüküm giymemiş kişiler; yukarıda belirtilen suçların olmaması halinde bekçilik işe alımları için başvuru yapabilirler. Devlet, hükümet veya milletvekillerine karşı protestolara karışmamış kişilerin de başvuruları değerlendirilebilir.

Devlet aleyhine işlenen suçlar ya da devlet aleyhinde yapılmış toplantı, gösteri yahut eylemlere katılmış kişilerin, adaylık başvuruları kabul edilmez. Denetim süreci kapsamında olmuş ve herhangi bir suça karışmamış kişiler, denetim süreci sonunda sicilleri bozulmamış, temiz olarak belirlenirler. Dolayısıyla bu tür kişiler herhangi bir yüz kızartıcı suça karışmamış iseler bekçi işe alım kapsamında başvuru yapabilirler. Yönetmeliğin tamamına Polis Akademisi internet sayfasından erişim sağlanabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sefer Yağcıoğlu dedi ki:

    Kaçak elektrik kullanmam nedeni ile hakkımda işlem yapılmıştı ve adli sicilimde maalesef bu suç hırsızlık suçu olarak gözükmekte. Bu durumda sanırım ben başvuru yapamam değil mi?