Bekçilik Hizmet İçi Eğitimine Neler Götürülecek

03.04.2019
A+
A-
Bekçilik Hizmet İçi Eğitimine Neler Götürülecek

Bekçilik Hizmet İçi Eğitimine Neler Götürülecek

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar, hizmet içi eğitime tabi tutulurlar. Bekçilik mesleğine kabul edilen adaylar için Polis Akademisi tarafından belirlenen eğitim ve donanım unsurlarına göre uygulama yapılır. Adayların eğitimleri POMEM okullarında gerçekleştiriliyor. Peki, adayların eğitim için neler götürmesi gereklidir? Detaylar makalede yer alıyor.

Bekçiler İçin POMEM Eğitimleri

Niteliklerin tamamına uyan ve sınavlarda başarılı olan bekçi adayları, atamaları tebliğ edildikten sonra hizmet içi eğitimlere başlayabilirler. POMEM Müdürlükleri tarafından yapılan planlamalar dahilinde, belirlenen POMEM okullarında eğitimler yapılır. Adayların, belirtilen tarihte ve belirtilen saatte görev yerinde olmaları gereklidir.

Bekçilik ataması için verilen eğitimler dahilinde, adayların yanlarında götürmeleri gereken eşyalar ve uyması gerekenler şu şekilde belirtiliyor;

  • Sınıf ortamında giymeye uygun, tercihen koyu renkli elbise
  • Uyku için uygun niteliklerde pijama takımı, eşofman
  • Kişisel bakım ürünleri (Banyo temizlik malzemeleri, traş takımı vs.)
  • Terlik, havlu gibi özel kullanım eşyaları
  • Spor ayakkabı
  • Spor yapmaya uygun eşofman takımları

Tüm adayların, gerekli malzemeleri ile hizmet içi eğitime katılmaları gereklidir. Akıllı telefonlar, hizmet içi eğitimler esnasında kabul edilmiyor. POMEM bünyesinde yapıldığı için akıllı cihazlar kabul edilmemektedir. İletişimler için kamera özelliği bulunmayan, fonksiyonel cep telefonları kabul edilebilir. Adayların ruhsatlı dahi olsa silahları kabul edilmemekte ve silah (kesinlikle) alınmamaktadır.

Bekçilik Eğitimleri Kaç Gün Sürüyor?

Çarşı ve mahalle bekçisi işe alımlarında, başvuru ve sınavları kabul edilen adaylar ortalama 40 gün eğitime tabi tutulmaktadır. Bekçi adaylarından ataması belli olanlar veya henüz ataması yapılmamış olanlar, POMEM bünyesindeki eğitimlere katılarak görev yerlerine gönderilirler.

POMEM okullarında hizmet içi eğitim alan bekçi adayları, yatılı okullarda kalarak 40 günlük eğitimlerini tamamlıyorlar. Ancak hizmet içi eğitimlere başladıkları andan itibaren 657 sayılı memur oldukları için maaşlarını almaya başlamaktadırlar.

Eğitim süresi boyunca kaldıkları POMEM okullarında herhangi bir ücret ödememektedirler. Yalnızca kendi özel ihtiyaçlarını, kendileri karşılamaktadırlar. Bekçilik hizmet içi eğitimleri sonrasında, atama yerleri belirlenen bekçiler göreve başlayabilirler. Eğitim ve mevzuata dair tüm bilgiler Polis Akademisi internet sayfasında sunuluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.