Çarşı ve Mahalle Bekçileri Çalışma Saatleri

01.04.2019
A+
A-
Çarşı ve Mahalle Bekçileri Çalışma Saatleri

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Çalışma Saatleri

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için çalışma opsiyonları ve çalışma saatleri, mevzuatlar dahilinde sunuldu. Bekçilik başvurusu yapan adayların değerlendirme sonucunda işe alınmaları ve çalışma saatleri şehirlere göre planlanıyor.

2019 bekçi çalışma saatleri, vardiya bilgileri ve toplam çalışma süreleri, Emniyet Teşkilatlarına göre belirleniyor.

2019 Bekçi Çalışma Saatleri

Çarşı ve mahalle bekçilik başvurularında, il ve ilçelere göre değerlendirme yapılıyor. İl ve ilçelerdeki ihtiyaçlara göre belirlenen bekçi çalışma saatleri, genellikle 12 saat üzerinden sürdürülür.

Çarşı ve mahalle bekçileri, görev alanlarına göre kentsel veya kırsal alanlarda toplum güvenliğini sağlamak üzere görevlendirilen personellerdir. Silahlı olarak görev yapan bekçiler, gerekli durumlarda tutuklama yetkisine sahiplerdir. Devlet tarafından kanuni hakları korunan ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan personellerdir.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Çalışma SaatleriBekçilerin Çalışma Prosedürleri

Mahal kontrolü görevi yapan bekçiler, genellikle gece saatlerinde çalışırlar. Mahalle ve çarşı bölgelerinin genel güvenliğinin tesis edilmesi için görev yapan bekçiler, akşamüzeri saatlerde göreve başlar ve sabah saatlerine dek görevlerine devam ederler. Şehirlere göre bekçilerin çalışma saatleri şu şekildedir;

  • İstanbul: 19:00 ve 07:00 saatleri arasında 12/36 çalışma sistemiyle görev alırlar. İstanbul’un bazı ilçelerinde  polis ihtiyaçlarına ve polis sayısının az olduğu yerlerde farklı çalışma saatleri sunulur. Haftanın 6 günü çalışma ve 1 gün izin ile görevlerini sürdürürler.
  • Mersin: polis sayısının az olduğu il ve ilçelerdeki karakollarda, bekçiler de göre almaktadır. 12/ 36 şeklinde çalışan polisler 5 gün çalışma sistemiyle, 10 gün boyunca gün aşırı çalışma sistemi sunarlar. Yaya devriye olarak görev alan bekçiler, 2+1 şeklinde ve 9 saatlik çalışma sunarlar.
  • Mardin: 12/ 24 çalışma sisteminde günlük 12 saat ve haftada 1 gün izin ile görev alırlar.
  • Ceyhan: 20:00 ile 06:00 saatleri arasında, 6+1 şeklinde çalışma saatleri sunulur.
  • Antalya: 21:00 – 05:00 saatleri arasında 6 gün çalışma ve 1 gün izin prosedürleri uygulanır.

Türkiye’nin tüm kentlerinde ve ilçelerindeki çalışma saatleri, izin süreleri farklılık göstermekle birlikte genellikle günde 12 saat çalışma sunulur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.