Bekçilerin Silahı Var Mı

24.02.2019
A+
A-
Bekçilerin Silahı Var Mı

Bekçilerin Silahı Var Mı?

Bekçiler, güvenlik birimi olarak atanmaktadırlar. Çarşı ve mahallede görev alan bekçilerin, silah taşıma ve silahlı görevlerde herhangi bir engellerinin olması, başvuru şartları arasında yer alır. Hem sağlık açısından hem fiziksel özellikler açısından hem de psikolojik açıdan, silah taşımalarında herhangi bir sakıncası olmayan kişiler bekçilik başvurusu yapabilirler.

Bekçilere Sunulan Görev ve Haklar

Bekçiler, temel olarak gece görevleri yapmaktadır. Mesai saatleri akşamüzeri başlamakta ve gün doğumuna kadar devam etmektedir. Çarşı ve mahalle alanlarında güvenliğin tesisi için faaliyet gösteren bekçiler, güvenliğin sağlanmasının yanı sıra çeşitli durumlarda mahalleliyi bilgilendirmek üzere görev almaktadırlar.

Bekçiler, maksimum 60 yaşına kadar görev alabilmekte ve emeklilik haklarından yararlanabilmektedir. Senelik izinleri 20 gün olarak belirlenmiştir ve görev süresi 20 yıl tamamlanmış olan bekçileri senede 30 gün izin kullanabilirler. Polisler ile aynı kapsamda değerlendirilen bekçiler, silah taşıma haklarına sahiptirler.

Bekçiler maaşlarını il- ilçe özel idare birimlerinden almaktadırlar. Görevlerine ve çeşitli operasyonlara göre ek ücret- ikramiye almaktadırlar. Bekçilere sunulan haklar arasında ayrıca, sene içerisinde üç defa tam maaş kadar ikramiye ödemesi alabilmektedirler.

Bekçilerin Silahı Var MıBekçilerin Silah Kullanımı

Polisler ile aynı statüde değerlendirilen bekçiler, İçişleri Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedirler. Silah taşıma ve silahlı görevlere katılma hakları bulunan bekçiler, 2559 sayılı kanuna göre silah taşıyabilmektedirler.

Polis Akademisi tarafından işe alınan bekçiler, ilgili kanunun 16. Maddesi kapsamında ve kanunda belirtilen çeşitli hallerde silah kullanabilmektedirler. İşe alınan bekçi adayları, aldıkları eğitim dahilinde silah taşıma hakkına sahip olabilmekteler.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, İçişleri Bakanlığı kapsamında 772 sayılı kanuna göre görev almaktadırlar.

Bekçilerin Fiziksel Yeterlilikleri

Bekçi başvurularında boy- kilo standartları ve orantı prosedürleri sunulmaktadır. Bekçi adaylarının boyları en az 167 cm olmakla birlikte, vücut kitle endeksleri 18- 27 arasında olması gereklidir.

Sağlıklarının elverişli olması ve başvuruları kabul edilen bekçi adaylarının, fiziksel eğitimlerde başarılı olmaları gereklidir. Fiziksel eğitimler esnasında silah kullanımları eğitimleri de verilmektedir. Tüm eğitimler sonrasında başarılı olan ve silah taşımaya herhangi bir engeli olmayan bekçiler, silah taşıyabilmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.