Dikiş İzi Askerliğe Engel Mi?

24.02.2019
A+
A-
Dikiş İzi Askerliğe Engel Mi?

Dikiş İzi Askerliğe Engel Mi?

Askerliğin yapılması için gerekli görülen sağlık opsiyonlarında dikiş izleri, askerlik için bir engel teşkil etmemektedir. Askerlik için herhangi bir dikiş izi kriterleri bulunmamakla birlikte, uzman çavuşlarda belirli standartlara göre dikiş izleri tolere edilebilmektedir.

Uzman Çavuşlarda Dikiş İzi Unsuru

Kara Kuvvetleri, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Komutanlıklarında görev alacak uzman çavuş adaylarının, çeşitli formlara uygunluk göstermesi gereklidir. Sözleşmeli personel olarak görev alan uzman çavuşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin prosedürlerine göre değerlendirilmektedir.

TSK’nın Sağlık Yönetmeliği kapsamında; şayet dikiş izi bedenin görülen bir yerinde ise maksimum 20 cm’e kadar kabul edilmektedir. 20 cm üzerinde olan dikiş izlerindeyse uzman erbaşlığa kabul sağlanmamaktadır. Yaz üniformaları da düşünülerek, vücudun görünen yerindeki dikiş izleri, ebatlarına göre değerlendirilir.

Uzman çavuşlar için belirtilen dikiş izi ölçülerinde; vücudun görünmeyen yerlerinde de 50 cm’e kadar olanak sunuluyor. Daha geniş dikiş izlerinde, uzman erbaşlık başvurusu kabul edilmemektedir.

Dikiş İzi Askerliğe Engel Mi

Er ve Erbaşlar İçin Dikiş İzi Unsuru

Askerlik vazifesini yerine getirmek için başvuru yapan bireylerde, sağlık muayenesi yapılmaktadır. Değerlendirmeler doğrultusunda fiziksel yeterlilik veya askerliğe elverişli olup- olmadıkları belirlenmektedir. Normal askerliklerde dikiş izleri herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte, askerlerin görev alacakları iller, bölüm ve bölgeler bu kapsamda belirlenmektedir.

Ancak uzman erbaşlar, bir nevi daimi personel niteliğinde olduğu için dikiş izi ayrıca değerlendirilmektedir. Uzman erbaşlar için de görevin devamlılığı halinde oluşabilen dikiş izleri için herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bedenin görülen yerlerinde 20 cm, görülemeyen yerlerinde 50 cm ölçüsüne kadar sorun olmamaktadır.

Kısa dönem veya uzun dönem askerlik yapanlarda, görünen veya görünmeyen alanlardaki dikiş izleri, askerliğe engel değildir.

Askeri Okullar İçin Sağlık Nitelikleri

Askeri okullar için başvuru yapacak adayların ve sözleşmeli asker olarak başvuru yapmak isteyen adayların, kuvvet komutanlıklarının prosedürlerine göre değerlendirme yapmaları gereklidir. Kara, Deniz, Hava ve Jandarma Komutanlıkları, resmi web siteleri üzerinden, başvurular için gerekli tüm şartlar sunulmaktadır.

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri kanunlarına göre başvuru yapacak adayların gerekli sağlık durumları ve aranan nitelikleri belirtilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. r10mavikorku dedi ki:

    Raporunuz varsa götürün raporsunuz yoksa dikişiniz olsa bile görmezler takmazlar sizi. Ben götürdüm raporlarımı 20 25 sayfa kadar bana ağır spor dan muaf yazdı kağıdıma. Ama raporu olmayanlara bir şey yapmadılar. Öncelik rapor arkadaşlar. Yoksa da alın hastaneden arşivlerde buluyorsunuz