Bekçilik Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir ?

16.09.2019
A+
A-
Bekçilik Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir ?

Bekçilik Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir ?

Her geçen gün artan bekçilik iş ilanları bu soruları beraberinde getirmektedir. Mahalle ve çarşı bekçisi olmak isteyen adayların, bekçilik başvurusu için bazı evrakları tamamlası gerekmektedir.

Bekçilik Başvurusu İçin İstenen Evraklar

Bekçi olmak ve sınavlarına girmek istiyorsanız aşağıdaki listede yer alan belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.

1 – Sınav Başvuru Dilekçesi
2 – Sınav Giriş Belgesi
3 – Nüfus cüzdanı veya e-devlet üzerinden kimlik bilgileri çıktısı
4 – Diplomanın aslı ve fotokopisi
5 – Son 12 ay içerisinde çekilmiş 4 adet biometrik fotoğraf
6 – Başvuru yapılan il içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğinizi kanıtlayan belge
7 – Sınav ücretinin yatırıldığı bankadan dekont
8 – Sağlık bilgi formu
9 – Askerlik terhis belgesinin aslı
10 – Engel teşkil edecek hallerinin bulunmadığını yazılı beyan eden bir belge
11 – Şehit ailesi ise bunu kanıtlayan bir belge

Başvurusu kabul edilen adaylar, ön sağlık kontrolü için hak kazanmaktadırlar. Tüm işlemler için başvuru dilekçesinde belirtilen belgeler esas alınacağı için yanlış bilgi beyanı var ise bundan aday sorumlu tutulacaktır. Aday bu durumda, hiçbir hak iddia edemeyecektir.

E-Devletten Alınan Belgeler İle Başvuru Yapılır Mı ?

Orijinal mühürlü belgeler olması daha sağlıklı olacaktır. Fırsatınız yok ise e-devlet üzerinden alınan belgeler de kabul edilmektedir. E-devlet belgeleri resmi belge olarak kabul edilmektedir. E-devlet belgelerinin kullanılması bazı komisyonlar tarafından kabul edilmemektedir. Bu yüzden en sağlıklısı belgelerin original ve mühür olmasıdır.

Başvuruda gerçeklik taşımayan belgelerin tespiti durumunda başvuru iptal edilmektedir. Bunun yanında yasal işlem uygulanabilmektedir. Bu şekilde belgeler ile başvurudan geçen adaylar, daha sonra tespit edilirse uzaklaştırılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Deniz Kaya dedi ki:

  Araştırmama rağmen böyle detaylı, bilgilendirici bir yazı bulamadım. Bekçiliğe başvuru sırasında gerekli evrakları öğrenmek isteyen biri için çok detaylı ve anlaşılır bir dille yazıyı hazırlamışsınız. Özellikle e-devlet üzerinden alınan belgelerin geçerli olup olmadığı aklımı kurcalıyordu, öğrenmiş oldum en garanti yol imzalı-mühürlü bir şekilde kurumlardan almakmış. Sıkıntısız bir şekilde başvurumu yapacağım sayenizde.

  1. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

   Geniş bir araştırma yapılmış.Bu da sizi bir adım öne çıkarmış.Konuya gelirsek de bence insanlar çok zorlanıyor.Bekçi olmak yerine daha iyi çalışıp polis memuru olunabilir.Benim nacizane görüşüm budur.Her görüşe saygı duyarım…

  2. Emre Kafadar dedi ki:

   Uzun süredir aradığım makaleyi sonunda buldum. İnternette sizin kadar uzun ve detaylı yazan birisini görmedim.Teşekkürler.Bekçilik gerçekten güzel bir meslek.

 2. Kadir dedi ki:

  Ha işte sonunda aradığım evrak bilgilerini buldum. Diğer sitelerde saçma sapan şeyler yazıyor insan okuduğunu anlamıyor.Teşekkürler bilgi için.

 3. Furkan Dikyol dedi ki:

  Çok yere baktım ama böyle detaylı bi yazı bulamadım ama aradığım bilgilerin hepsi bu sitede var çok teşşekür ederim. Artık tüm asker bekçilik vs gibi şeyleri bu siteden araştıracağım.

 4. Tamay Melih Çınar dedi ki:

  Polis memuru olmak yerine bekçiliği düşünüyordum uzun zamandır, bu makaleyi okuduktan sonra düşüncelerim daha da ilerledi. Gerçekten kaynağınız doğru ve sağlam bilgiler ile dolu, okumaya devam.

 5. Gürkan Bozok dedi ki:

  Sonunda birisi böyle geniş biçimde yazmış 🙂 Çok teşekkür ederim öncelikle 🙂 Bekçilik için başvuracaktım fakat ne tür belgeler isterler diye merak ediyordum.

 6. Lucifer dedi ki:

  Askerlik şartı aranmasa iyi olurdu, ancak askerlik şartı aradıkları için bir türlü başvuru yapamıyoruz. Askere gitmeme 2 ay kaldı, 21 gün yapacağım ama olsun sonuçta yapacağım. Bir sonraki başvuru ne zaman açılır, bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. İlker TR dedi ki:

   Tebrik ediyorum güzel bir icraat böyle devam bekcilere gece ihtiyaç var

  2. Hakmet Yılmaz dedi ki:

   Gercekten cok faydali bir yazi olmus. Bi arkadasim bekciloge basvurmayi dusunuyordu onada iletiyim buranin linkini.

 7. Alper dedi ki:

  Teşekkürler, uzun süredir aklımı kurcalayan bazı şeyler vardı, bu makale sayesinde sorularıma cevap buldum.

 8. Kimegoreiyi dedi ki:

  Uygulama çıktığından beri hayalim.Burada belirtilen başvuru evraklarını hazırlamaya koyuldum umarım nasip olur

 9. Diyar Türk dedi ki:

  Makale çok güzel olmuş detaylı bir şekilde anlatılmış istediğim evrakları falan hemen buldum diğer siteler gibi değil başarılarınızın devamını dilerim.

 10. Umut dedi ki:

  Uzun uğraşlar sonunda en mantıklı en net ve en açıklayıcı yazıyı buldum çok sağlam bir kaynak olduğunuz çok belli aklımdaki bütün sorulara cevap buluyorum dahada sizin kaynaklarınizda araştırma yapmaya devam ediyorum umarım sizde bilgi vermeye devam edersiniz

 11. Abdullah Yakar dedi ki:

  Sonunda bekçilik ile ilgili aradığım bütün sorulara cevap buldum. Çok güzel bir şekilde anlatılmış bilgi için teşekkürler.

 12. Can dedi ki:

  Bu konu hakkında bizi Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Çok detaylı anlatmışsınız açıklayıcı anlatmışsınız cidden çok işime yaradı Hepinize çok teşekkür ederim kolay gelsin

 13. Yusuf Paçacı dedi ki:

  Diğer forumlara çok uzun zamanlar ayırarak bakmama rağmen bu kadar detaylı bilgiler içeren yazı bulamadım öncelikle siz forum yazarlarına çok teşekkür ederim. Şöyle bir sorum var bekçilik evraklarını ayarladığim zaman hangi yerlere başvurmam gerekir yardımcı olur musunuz teşekkürler.

 14. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

  Gerçekten gayet detaylı başvuru için hangi evrakler gerekli bunları sayenizde öğrendim teşekkürler.

 15. Mehmet Kılıç dedi ki:

  Detalı araştırma sonucunda bu kadar berrak içerik çıkması beni çok sevindirdi.Konuya gelecek olursak bence gençlerin ilk yapması gereken işlerden birisi olduğunu düşünüyorum.