Sefer Görev Emri Nedir? Kimlere Çıkar?

Sefer Görev Emri Nedir? Kimlere Çıkar?

Sefer Görev Emri Nedir? Kimlere Çıkar?

Daha önceden askerlik görevini yerine getirmiş olan ve bu durumun beraberinde de tezkeresini daha önceden almış olan vatandaşlar verilen emir kapsamında yeniden oluşmuş olan askeri ihtiyaçların dolayısı ile askere alınabilmektedirler. Meydana gelen savaşlar ve yine askeri ihtiyaçlar söz konusu olduğunda askerlik görevlerini daha öncesinden gerçekleştirmiş olan vatandaşlar yeniden askere alınabilmektedirler. Savunma bakanlığı bu noktada oluşan askeri ihtiyaçlar nedeni ile askere alacak oldukları vatandaşlara sefer görev emrini yapacakları birliklere katılım yapacaklarını sık aralıklarla düzenli bir şekilde bildiriyor.

 

Sefer Görev Emri Nasıl Sorgulama Yapılır

Bu emri yapacak olan vatandaşlar kendilerine bu emrin çıkıp çıkmadığını son derecede kolay olan bir şekilde öğrenebilmektedirler. Vatandaşlar kendilerine en yakın olan askerlik şubelerine gittiklerinde bu görev için müracaatlarını gerçekleştirebilmektedirler. Yine bu görevi geçekleştirmek isteyen vatandaşlar PTT şubelerine giderek almış oldukları e- Devlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adreslerinden de rahatlıkla bu görevin kendilerine çıkıp çıkmadığını öğrenebilmektedirler. Kişiler ilgili adres içerisinden bu emri son derecede de kolay olan bir şekilde sorgulayabilmektedirler.

 

Sefer görev emri sorgulamak isteyen vatandaşlar ilgili adrese e- Devlet şifresi ile girişlerini gerçekleştirdiklerinde bu emrin kendilerine çıkıp çıkmadığını rahat bir şekilde öğrenebilmektedirler. Bu emir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre şuan içerisinde eğitimli kadro içerisinden alınmaktadır. Yine yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanımız şuan için hiçbir askeri ihtiyaca gerek olmadığını da belirtti. Bunun da berberinde şuan ihtiyaç olmasa bile yine de sefer görev emri çıkan kişilerin hazır olarak beklemeleri gerektiğini de söyledi.

Yapılan açıklamalar ardından vatandaşların akıllarında beliren soru işaretlerinden bir tanesi de sefer görev emri kimlere çıkar sorusu olmaktadır. Bu emri yerine getirecek olan kişiler kendilerine bu emrin çıkıp çıkmadığını ilgili sayfalardan ve kendilerine yakın olan askerlik şubelerinden öğrenebilmektedirler. Tam olarak kimlere çıktığı net ifadelerle belli edilmese de sağlığı yerinde olan ve yaşı hala genç olan vatandaşlar bu emre dahil olmaktadırlar. Askerliklerini yapmış olmalarına rağmen gerekebilecek askeri ihtiyaçlar karşısında kişiler yeniden askerlik görevini yapmaktadırlar. Böylelikle de ülkede askeri yönden bir eksiklik söz konusu olmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Gürkan Bozok dedi ki:

  Şu anlık sefer görevimiz yok. Devletimiz bizi çağırırsa seve seve gideriz.Fakat e-devletten bakıldığını bilmiyordum öğrenmiş oldum.

 2. Lucifer dedi ki:

  Askerliğini henüz tamamlamamış birisini sefer görevine çağırırlar mı? Bir de bedelli askerlik yapanlar sefer görevinden kurtulabiliyor mu? Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

 3. Kimegoreiyi dedi ki:

  Keşke çıksa da gitsek yahu özledik sefer emrini

 4. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

  Böyle bir şeyi ilk defa duydum.Askerliğimi fazlasıyla yaptığımı düşünüyorum ve evime döneli 2 ay oldu.Tekrar çağırırlar mı?
  Çağırırlarsa seve seve giderim fakat ailemle az da olsa zaman geçirirsem iyi olacağını düşünüyorum.

 5. Hakkı dedi ki:

  Devletimizin her daim emrindeyiz,seve seve seve gideriz.

 6. Diyar Türk dedi ki:

  Sefer gorevinin e devletten bakıldığını buradan öğrendim yazılarınızın devamını bekliyorum askeriye.com

 7. Umut dedi ki:

  Bütün yazıyı okudum ve çok net ve açıklayıcı bir yazı olduğunu anladım aklimda bie kac takilan sorular vardı cevaplarinida aldım şuan aklima takilan bie soru yok ama olursa zaten adres belli direk burdayım yani çok teşekkür ederim kolay gelsin

 8. Hakmet Yılmaz dedi ki:

  Ciddi bir savas durumunda olacak bir olay. Hepimiz gitmek zorundayiz ki eminim hepimiz seve seve gideriz zaten.

 9. Abdullah Yakar dedi ki:

  Bu genç nesil olarak devletimizin her zaman emrindeyiz. Bir karış toprak uğruna canlarımızı feda ederiz.

 10. Can dedi ki:

  Bu konu hakkında cidden Hiçbir bilgim yoktu ama tabii ki de sizler sayesinde yine çok detaylı bir yazı sayesinde Emek gösterilmiş bir yazı sayesinde artık konu hakkında her şeyi biliyorum teşekkür ederim kolay gelsin

 11. Mehmet Karasoy dedi ki:

  Çok yararlı bir makale olmuş. Bu sayfayı herkese önereceğim gerçekten yararlı

 12. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

  Merakımdan tüm yazıyı okudum ve inceledim bana da çıkmışmı diye sorguladım teşekkürler.

 13. İbrahim Kadıoğlu dedi ki:

  Devleti sonuna kadar korumak boynumuzun borcudur, sonuçta devlet babamızdır bizim. E-Devlet’ten bakıldığını bilmiyordum, bu da iyi bir bilgi oldu şahsım için.

 14. Fatih Keskin dedi ki:

  Mevzu bahis vatanda gerisi teferruat. Allah göstermesin o günleri ama olur da çıkarsa bu kutlu millet kanının son damlasına kadar savaşır suriyeliler gibi ülkesini terketmez.