Bekçilik Eğitimi Nerede ve Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer?

02.10.2019
A+
A-
Bekçilik Eğitimi Nerede ve Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer?

Bekçi, devlet hükümet şehir veya toplum tarafından kamu güvenliğini sağlamak ve suç işlemesini önlemek ve kolluk faaliyetlerini yürütmek ile sorumlu personelidir.
Özel durumlar dışında çalışma saatleri akşam 10 ile sabah 6 saatlerinde görev yapan bu kişiler, silah taşımak ve gerekli durumlarda kullanım hakkına sahip olan kişilerdir. Bekçiler, Jandarma ve polislerin yardımcısı pozisyonunda bulunmaktadır. Bekçilik eğitimi nerede yapılır?

Bekçinin görevi nedir?

Bekçinin görevi park bahçe toplu taşıma araçlarının peronları cadde yani vatandaşların bulunduğu her yerin güvenliğini sağlamakla görevli kişilerdir. Bekçilerin görev ve sorumlukları şöyle sıralanmaktadır;

  • Uyuşturucu madde satıcılarını tespit etmek ve yakalamak
  • Yasa dışı bahis ya da kumar oynayan ve oynatanları tespit edip yakalamak
  • Halkın huzurunu bozan ve çevreyi rahatsız eden kişileri tespit etmek ve gerekli görüldüğü takdirde polisler tarafından gözaltına alınmalarını sağlamak.

Bekçilik eğitimi ne kadar sürmektedir?

Bekçilik kanunun 10. Maddesinde ki açıklamaya göre eğitim süresi 3 ayı geçmeyeceği belirtilmiştir.

10. Madde;

Kursların süresi 3 Aydan fazla olmaz. Bekçilerin mesleki eğitimi ve yetiştirme esasları ile kursların açılma zamanı ve yerleri, süresi ve kursa katılan bekçilere verilecek yolluk yevmiyeleri genel hükümler esas dairesinde, İçişleri Bakanlığınca düzenlenecek bir yönetmelik belirtir.

Bekçilik eğitimi nasıl yapılır?

Bekçilik adayları Mesleki eğitim bilgileri, Mevzuat bilgileri ve Silah bilgisi olarak eğitim almaktadır. Adaylar ilk etapta teorik eğitimde görünen bilgileri daha sonra uygulamalı işlemektedir. Bekçi adayları silah dersinde genel olarak Özel Harekât Polisleri tarafından eğitilmektedir. Adaylar görev süresince kullanacağı silahlar ile silah eğitimi almaktadırlar ayrıca uzun namlulu silahlar ile de eğitim görmektedirler.

Adaylık süresi iki yıldır. Bu süre zarfında açılan kursları başarı ile bitirenlerden bir hizmet yılını tamamlamış olmakla beraber valilikçe asaleten tayinleri yapılır. Kursta başarı göstermeyen Bekçi adaylarının ise kursla ilişkisi kesilir.

Bekçilik eğitimi nerede yapılmaktadır?

Bekçi adayları ikamet ettikleri şehirde bulunan Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim görmektedirler. İkamet ettikleri şehirde Polis Meslek Eğitim Merkezi bulunmuyor ise bulundukları ildeki en yakın eğitim merkezine gönderilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.