Bekçilik Maaşı Ne Kadar

16.04.2019
A+
A-
Bekçilik Maaşı Ne Kadar

Bekçilik Maaşı Ne Kadar?

Bekçiler; Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından atanırlar. Bu meslek gurubunun görevi; vatandaşların can ve mal güvenliğinin temin edilmesinde gerekli görevleri yerine getirmesidir. Emniyet Genel Müdürlüğü; aynı zamanda İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğu için aynı Polisler gibi birtakım gereklilikleri yerine getirmelidirler. Özellikle mahalle sisteminde önemli bir koruyuculuk görevi olan Bekçilerin; ölüm bunun yanı sıra doğum gibi ani durumlarda mahallede bulunan kişilere yardım etme gibi bir görevi de mevcuttur. Özellikle geri bildirim Bekçilik mesleği için en önemli kavramdır. Mahalle üzerinde yaşanan yangın gibi durumlarda bekçilerin tetikte olması ve itfaiye ile iletişime geçerek erken müdahale sağlaması, mahalleyi yaşanacak duruma karşı hazırlaması ve müdahaleyi kolay hale getirmesi gereklidir. Aynı durum ambulans gibi acil durum araçları için de geçerlidir. Bu denli fazla göreve sahip olan bekçiler için bekçilik maaşı ne kadar?

Eskiden; polislik mesleğine daha fazla önem verilirken şu anda bekçilik ve polislik aynı seviyede demek mümkündür. Bekçi sayısının artması ve alımlarının daha sık hale gelmesi de bu durumun en önemli işaretçilerinden birisidir. 2019 yılında Bekçi maaşı için de yeni zamlar gündeme gelmiş ve bu durum bekçilik maaşı ne kadar sorusunu yeniden gündeme getirmiştir.

2019 yılında yapılan zamlara göre bekçilik maaşı ne kadar?

  • Lise mezunu olarak göreve başlayan bekçi için maaş 3970 TL
  • Lisans mezunu olarak görev yapan bekçi için 4000 TL
  • Lisans üstü mezunlar ise 4100 – 4400 TL arasında bir maaş almaktadır.

Verilen rakamlar ek ödemelerin dahil edilmediği; bir bekçiye her ay ödenen net rakamlar olarak ele alınmalıdır. Bekçilik görevini yapan kişinin yaşadığı şehir ve gerçekleştirdiği icraatlar da maaşına etki edebilmektedir.

Bekçi maaşları da her sene polis maaşları gibi zam almakta ve neredeyse aynı oranda artış göstermektedir. EGM kontrolüne geçen bekçiler için artık şartlar polisler kadar iyi. Her sene zam oranları artan bekçiler; eğitim seviyelerine göre maaş almakta ve meslek içerisinde bir eğitimi tamamlamaları halinde maaşlarına mezun oldukları okulun farkları da eklenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. HicKimsee dedi ki:

    Bekçilik görevini yapan kişinin yaşadığı şehir ve gerçekleştirdiği icraatlar da maaşına etki edebilmektedir. Demişsiniz çok mantıklı bişey bu sayede görevlerine olan bağlılıkları ve çalışma istekleride artar güzel uygulama…