Bekçilik Sözlü Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

28.09.2019
A+
A-
Bekçilik Sözlü Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bekçilik Sözlü Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bekçilik mülakatı da dahil birçok mülakata katılacağınız zaman dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bekçilik sözlü mülakatında dikkat edilmesi gerekenler de aslında bu hususlarla hemen hemen paralellik göstermektedir. Mülakat aşamasını iki kategoriye ayıracak olursak bunun bir tanesi içeri girmeden önceki kısım, bir tanesi de içeri girdiğiniz esnadaki kısımdır. Şimdi bu iki aşamayı bir bir ele alalım.

Bekçilik Sözlü Mülakatında İçeri Girmeden Dikkat Edilesi Gerekenler

  • Mülakat için sıra numaranız her kaç oluşa olsun kesinlikle en az 2 saat öncesinden mülakat yerinizde olmaya çalışın. Etrafı kontrol edin, havayı koklayın ve ortama alışmaya çalışın.
  • Üzerinizde kesinlikle parlamayacak bir takım elbise olsun. Mümkünse siyah bir takım elbise giymenizi tavsiye ederim.
  • Bekçilik sözlü mülakatında dikkat edilmesi gerekenler noktasında kesinlikle sıfır sakal ve saç tıraşı olarak da subay tıraşı olmanız çok önemlidir. Çünkü içeride Albay, Emniyet Müdürü, yardımcısı ve kaymakamla birlikte doktorlar sizi bekliyor olacak. Bu yüzden dış görünüş kesinlikle en önemli noktalardan bir tanesidir.
  • Takım elbisenizin siyah olması gerektiği gibi kravatınız ve ayakkabınızda siyah olsun. Ayrıca gömleğinizin bütün düğmeleri ilikli olursa sizin için çok daha iyi olacaktır. Bu tür mülakatlarda ilk izlenim her şeyden önemlidir.
  • Son olarak yüzük, rozet ya da herhangi bir amblem içeren takılar takmayın.

Bekçilik Sözlü Mülakatında İçeri Girince Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk olarak giyim ve duruş düzgünse, yüz siması çevik ve uyanık tipliyse kendini tanıt diyorlar. Bunu demelerindeki sebep diksiyon kontrolü amaçlı olmakta. Bekçilik sözlü mülakatında dikkat edilmesi gerekenler arasında diksiyonda oldukça önemli olmakta. Diksiyonda iyiyse neden bekçilik deyip konuşmasına göre geçiriyorlar.
  • Görünüş kötü fakat diksiyon iyi ise zarf çektiriyorlar, zarfı bilirse o da sınavdan geçebiliyor.
  • Dış görünüşle birlikte diksiyonda kötü ise herkes soru soruyor ve bırakıyorlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.