Bekçilik Parkurunda Neler Var?

27.09.2019
A+
A-
Bekçilik Parkurunda Neler Var?

Bekçilik Parkurunda Neler Var?

Bekçi olmak isteyen adaylar için sözlü mülakatın haricinde birde fiziki parkur sınavı yapılmaktadır. Bu sınavdan geçmek bekçiler için zorunludur. Peki, bekçilik parkurunda neler var, bekçileri ne gibi fiziki aşamalar beklemektedir? Asker ve polis alımlarında uygulanan fiziki yeterlilik parkuru artık bekçi alımları içinde uygulanacak. Burada komisyon sizin fiziki yeterlilik durumunuzu bizzat görerek değerlendirmede bulunmaktadır. Sizlere verilen süre zarfında yapmanız istenilen parkurları yapıp yapamadığınıza bakılır ve ona göre puan verilir. Tam puan üzerinden yapılan sınavda p ve üzeri puan alamayan adaylar geçersiz sayılmaktadır.

Bekçilik Parkuru Hangi Fiziki Etaplardan Oluşur?

Bekçi olmak isteyen adaylar için hazırlanan parkurda aşağıdaki etaplar yer almaktadır.

  • İlk etap olarak adaylardan jimnastik tahtası üstünden 5 kez sağa sol çift ayakla sıçrama hareketini yapmaları istenmektedir.
  • Bekçilik parkurunda neler var merak edenler için ikinci etapta, lastik içinden geçme etabı yer almaktadır. Bu parkurda adaylar 6 adet lastik tekerlek içerisinden tek ayakla sol ayak sol lastik içine, sağ ayakta sağ lastik içine basarak geçeceklerdir. Lastikler çapraz pozisyonda ve birbirine bağlı olmaktadır.
  • Üçüncü etapta ise adayları ağırlık taşıma karşılamaktadır. Adaylar 15*2 kg ağırlığındaki iki kum torbasını aralarında 14 metre mesafe olan iki dubanın arasında taşıyacaklardır.
  • Adaylar dördüncü etapta sağlık topuna dokunuş yapacaklardır. İkisi arasındaki mesafesi 5 metre olan sağlık toplarına sırayla dokunak üzere toplam 3 dokunuş yapacaklardır.
  • Bekçilik parkurunda neler var kısmının beşinci etabında ise adayları takla etabı karşılamaktadır.
  • Salom koşu etabında ise adaylar 6 adet salom çubuğu dışından dolaşılarak yapılmaktadır.
  • Engel etabında ise 4 adet engelin üstten geçilmesi istenilmektedir. Engellerin yüksekliği 110 cm olup, engeller arası mesafe 110 cm’dir.
  • Adayın bu etaplardan sonra bitiş çizgisinden geçmesiyle birlikte kronometre durdurulur ve adayın etapları değerlendirmeye tabi tutulur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.