Bekçilik Yaş Şartı Nedir?

26.04.2019
A+
A-
Bekçilik Yaş Şartı Nedir?

Bekçilik Yaş Şartı Nedir?

Bekçi olmak isteyen adaylar için 2019 yılı bekçilik başvuru şartları yayınlandı. Çarşı ve Mahalle Bekçilik Yönetmeliği dahilinde belirlenen mevzuatlara göre başvuru şartları ve yaş şartı sunuluyor. Adayların en az lise veya dengi okullardan mezun olmaları gereklidir. Başvuru için tüm detaylar makalede yer alıyor.

Bekçi Olmak İçin Yaş Şartı Kaçtır?

2019 bekçi işe alımları Mart ayı dahilinde 8 bin kişi olarak belirlenmiştir. Kadın ve erkek adaylar için belirlenen şartlar dahilinde, bekçilik başvuruları yapılabilir. Tüm adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir. Mevzuatlar kapsamında 31 yaşını geçmemiş ve 32 yaşından gün almamış olmak, bekçilik başvurusu için sunulan yaş şartıdır.

Adayların sağlık muayenelerinden olumlu sonuç almaları ve fiziksel yeterliliklerinin uygun olması gerekiyor. Tüm adaylar için ilk şart ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarıdır.

Bekçilik Yaş Şartı NedirBekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği, yaş şartının yanı sıra adaylarda aranacak genel nitelikleri belirliyor. Yönetmeliğin 5. Maddesinde belirtilen hususa göre kimlikte yaş düzenlemesi yapan adayların, değiştirmeden önceki yaşları baz alınacak.

18/03/2001 tarihi ve öncesinde doğanlar ile 18/03/1989 tarihi ve sonrasında doğanlar, bekçilik başvurusu yapabilirler. Yaş şartının yanı sıra diğer niteliklerde de uygunlu gerekiyor. Örneğin erkek adaylarda, askerlik görevlerinin yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Sağlık muayenelerinde, yönetmeliğe uygun esaslar dahilinde kontroller yapılmakta ve olumlu sonuçlanan muayene sonuçlarına göre başvurular kabul edilmektedir. Sabıkasız, temiz sicilli ve iyi şöhretle tanınıyor olması gereklidir.

Bekçilik İşe Alım Süreçleri

Ön başvurusu kabul edilen adaylar, yazılı sınav ve mülakata dahil ediliyorlar. 100 puan üzerinden minimum 60 ve üzeri puan alan kişilerin başvuruları değerlendiriliyor. Fiziksel yeterlilikten başarılı olanlar, beden kitle endekslerine göre değerlendirilirler. Ayrıca sağlık kontrollerinin yanı sıra psikolojik değerlendirmelerden de olumlu sonuç almaları gereklidir.

Silah taşımayan herhangi bir engeli olmayan ve silah kullanmaya herhangi bir sakıncası olmayan adaylar, bekçi olabilirler. Hem tüm başvuru şartlarını yerine getiren hem tüm sınavlardan başarılı olan adaylar, çarşı ve mahalle bekçiliği için başvuruda olumlu sonuç alarak bekçi olabilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.