Deniz Harp Okulu Başvuru Şartları Nelerdir?

27.04.2019
A+
A-
Deniz Harp Okulu Başvuru Şartları Nelerdir?

Deniz Harp Okulu başvuru şartları nelerdir sorusu bu sene yine birçok gencin aklında. Deniz Harp Okulundan mezun olmuş birinin çalışma alanları devlet tarafından geliştirilmiş durumda. Türk Deniz Kuvvetleri bu kişileri su üstü gemilerinde çalışmak için donanımlı hale getiriyor. Bunun yanı sıra; denizaltına ve deniz uçaklarında rahatlıkla çalışabiliyorlar. İstemeleri altında SAT veya SAS olma imkanları var. Deniz Harp Okulunda eğitim gören kişiler tabii ki sadece deniz içerisinde bir işte olmak zorunda değil bunun yanı sıra kıyı birlikleri de bu öğrenciler için iş imkanı sunuyor. Birçok kişi havacı olmanın tek yolunun Türk Hava Kuvvetleri olduğunu düşünüyor ancak Deniz Kuvvetleri de gerekli şartlar sağlandığı zaman öğrencilerine helikopter ya da uçak kullanma imkanı tanıyarak onları pilot yapabiliyor.

Deniz Harp Okulu öğrencilerini yetiştiren iki yer var. Bunlardan birisi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı diğeri ise Sahil Güvenlik Komutanlığı. Öğrencilere denizcilik ile ilgili bütün akademik bilgiler verilirken aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı eğitimleri de verilerek ordudaki kişilerin daha donanımlı hale gelmeleri sağlanmaktadır. Bir kişi bu eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlaması halinde subay olmaya hak kazanır ve lisans düzeyinde mezun olmuş olarak kabul edilirler. Dileyen kişiler; makine, elektrik, gemi inşa, bilgisayar mühendisliği gibi diplomalar da alabilmektedirler. Teğmen olarak mezun olan kişiler ise; uzak yol vardiya zabiti ya da uzak yol vardiya mühendisi olmaya hak kazanır. Bu gibi avantajlar Deniz Harp Okulu başvuru şartları nelerdir sorusunu yeniden gündeme getirir çünkü oldukça cazip bir meslektir.

Başvuru Şartları

Deniz Harp Okulu başvuru şartları nelerdir diyenler için;

  • ÖSYM’nin hazırladığı sınava girmeli ve gerekli görülen puan alınmalıdır,
  • Sınav ardından Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanılan seçme sınavına tabi olurlar ve bu sınav 135 dakika sürer,
  • TC vatandaşı olmak aranan ilk özelliktir,
  • Maksimum 20 yaşını doldurmuş olmak gereklidir,
  • Meslek yüksek okulu için aranan yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir,
  • Lise mezunu olmak gereklidir,
  • Adaylar tercihlerini MSB.GOV üzerinden yaparlar,
  • Başvuru süresi dolmadan adayların ikinci bir seçim yapmak için çağrıldığı bilinmektedir,
  • Astsubay meslek yüksek okuluna girecek kişilerin temek yeterlilik testi olarak bilinen testten ve YSK’dan istenen puanı alması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.