TSK Bayan Personel Alımı 2019

28.04.2019
A+
A-
TSK Bayan Personel Alımı 2019

Türk ordusu için erkek personel kadar kadın personellerin de önemi büyük. Özellikle son dönemlerde birçok kadının aktif bir şekilde Türk Ordusuna alındığı bilinmektedir. TSK bayan personel alımı 2019 için de şimdiden şartlar bellidir. Birçok anlamda erkekler ile eşit olan şartlar boy ve yaş gibi durumlarda değişiklik göstermektedir. Hulusi Akar yani Milli Savunma Bakanı kısa bir süre önce Türk Ordusu’na alınacak kadın ve erkek adaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu. 4000 kadar personelin alınmasının beklendiği açıklamada duyuruldu. Personel alımı ile ilgili detaylar henüz net olmamak ile birlikte daha önceki şartların aranacağı düşünülüyor.

TSK’ya Bayan Personel Alımı Var mı?

TSK Bayan personel alımı 2019 için umut oldukça yüksek çünkü daha önceki dönemde sadece 3500 kişinin alındığı gözlemlenmiş ve bu sayıya kadın erkek dahildi. 2019 yılı için güncellenen rakam ise şu an itibari ile 4000 olmuş durumda. Personellerin ne zaman alınacağı da merak konusuydu ancak alımların Nisan ayı itibari ile yapılacağının duyurulması ile birlikte adaylar harekete geçti ve hızı bir şekilde sürecin tamamlanması için gereklilikleri yerine getirmeye başladılar. Bu dönemde en önemli olan kesinlikle TSK sitesinden yapılan duyuruları doğru bir şekilde kontrol etmek ve gerekli belgeleri doğru bir şekilde tamamlamak. Kadınlar; boy ve yaş ile ilgili detayları sağlamaları halinde yetenek testlerinde erkekler ile aynı parkura tabii olacak ancak puan olarak farklı bir değerlendirmeye tabii olacaklardır.

Branşların nasıl dağılacağına bakıldığında TSK bayan personel alımı 2019 yılı için açılan kontenjanlar ile de dikkat çekiyor. Jandarma için alınacak kadın sayısı 370 olarak belirlenmiş durumda. Personel olarak 21 kadın alınmasına karar verilmiş durumda. İkmal olarak görev yapacak kişiler için 4 kadın alınacak.  Maliye bölümü için de tam olarak 5 kadın kontenjanı açıldı. Uçak ve helikopter teknisyeni olarak alınacak kadın sayısı henüz 0 ancak bando bölümü için 1 kadın personel gerekliliği olduğu gözlemleniyor. İstihkam bölümüne ve bakım bölümüne bu sene kadın alınmayacak bu bölüme muharebe bölümünün de dahil olduğunu söylemekte fayda var. Kişilerin başvurularını bu yönde yapması yerinde olacaktır. Elbette sürecin takibi de önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. r10mavikorku dedi ki:

    Erkeklerle aynı parkurda yarışacaklarını yazmışsınız makalede valla geçen olur ama nasıl olur merak ettim. Ama askeriyede kadın asker farklı olacaktır. Olmak isteyen arkadaşlar için güzel bir yazı olmuş.