Bekçiler Kaç Saat Çalışıyor?

29.04.2019
A+
A-
Bekçiler Kaç Saat Çalışıyor?

Çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili kadro açıldığında bekçiler kaç saat çalışıyor sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Mahalle bekçisi olmak isteyenler, mesai saatlerini öğrenerek buna göre başvurup başvurmamaya karar vermektedir. Çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Çalışma Yönetmeliği” yayımlanmıştır. Bu yönetmelikte bekçilerin görev ve sorumluluklarının yanı sıra çalışma saatleri ve koşulları da belirtilmiştir. Çarşı ve mahalle bekçilerinin mesai saatleri güneşin batışı ile birlikte başlamakta, güneşin doğuşuna kadar devam etmektedir. Güneşin batış ve doğuş zamanları şehirden şehre farklılık göstermektedir ve bu nedenle bekçilerin mesai saatleri dönem dönem değişebilmektedir. Ancak genel olarak bekçi mesaileri akşam 18.00 ile sabah 06.00 arasındadır. Bekçilerin mesai saatleri ilin mülki amiri tarafından değiştirilebilmektedir. Bekçilerin 12 sat çalışıp 36 sat dinlenmesi de söz konusu olabilmektedir ancak bu yetki tamamen ilin mülki amiri olan valilerdedir.

Bekçilerin Mesai Saatleri Değişebilir mi?

Genel olarak bekçilerin mesai saatlerinde herhangi bir değişme olmamaktadır ancak olağanüstü haller, mesai saatlerinde değişiklik yapılmasına neden olabilmektedir. Olağanüstü hal durumunda bekçiler, gece ya da gündüz fark etmeksizin görev başına çağrılabilir. Yardımcı personel statüsünde olan bekçilerin mesai saatleri valilikler tarafından iki aylık olarak belirlenmektedir. Yani iki ayda bir çalışma saatlerinde değişikliğin olması söz konusudur. Mesai saatlerindeki bu değişiklik gündüz saatlerini kapsamamaktadır. Bekçiler olağanüstü durumlarda gece ve gündüz çalıştıklarında, yaptıkları fazla mesai için ilave ödeme almaktadır. Çarşı ve mahalle bekçileri haftalık 6 gece görev yapmakta, bir gece de dinlenmektedir. Ancak bekçinin görev yaptığı kente göre farklı mesai saatlerinin uygulanması mümkündür.

Bekçiler Nasıl Görev Yapar?

Çarşı ve mahalle bekçileri görevlerini yaya olarak yapmaktadır. Bekçilere motorlu araç tahsis edilmemektedir. Bekçilerin görev saatleri ve şekilleri, her mevsim aynıdır. Yaz ve kış aylarında da bekçiler yaya devriye yapmaktadır. Bu kuralları kabul edenlerin bekçi olmaları beklenmektedir. Bekçiler kaç saat çalışıyor sorusu sorulduğunda ortalama 12 saat çalıştığı cevabı verilmektedir. Sadece bulunulan şehre göre mesaiye başlama zamanları değişmektedir. Batı illerinde görev yapan bekçiler hava daha geç karardığı için mesailerine doğu illerinde görev yapan bekçilerden daha geç başlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.