Bekçilerin Görevleri Nelerdir?

30.04.2019
A+
A-
Bekçilerin Görevleri Nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü bekçilik kurumunu yeniden faaliyete geçirirken, bu görevi yapmak isteyenler sıklıkla bekçilerin görevleri nelerdir sorusunu sormaktadır. Çarşı ve mahalle bekçileri, en büyük mülki amir konumunda olan valinin emrinde, genel kolluk güçlerine yardımcı olan silahlı bir teşkilattır. Bekçilerin mesleki amiri ise ilçedeki en yetkili amir olan ilçe emniyet müdürleridir. Jandarmanın görev kapsamındaki yerlerde ise bekçilerin amiri ilçe jandarma komutanıdır. Çarşı ve mahalle bekçileri, kolluk güçlerinin anında müdahale etmesine imkan olmayan acil ve zorunlu hallerdir. Kişi ya da kişilerin canlarına, mallarına ve ırzlarına saldırıları ve tehditleri önlemekle sorum olan bekçiler, saldırganları yakalamakla görevlidir. Bunun yanı sıra suçun işlendiği anda ya da işlendikten sonra ya da deliller ortadayken saldırganları yakalama görevi bulunan bekçiler, kamu düzenini bozan gösteri, yürüyüş ya da anarşi olaylarının engellenmesini, kolluk güçleri gelene kadar önlemektedir.

Bekçilerin Genel Görevi Nedir?

Bekçiler, adli işlemlerde delillerin ortadan kaybolmasını sağlayacak önlemleri almak zorundadır. Bekçilerin görevleri nelerdir denildiğinde uyuşturucu imalatı yapılan, satılar ya da kullanılan, kumar oynanan, görev bölgesi dahilinde fuhuş yapılan, halkın huzurunu bozanları, belirlenen saatlerin dışında gürültü yapanları, trafiğe engel olan araçları bildirmek, görev saatleri içinde kendisine ayrılan bölgeleri dolaşmak gelmektedir. Bekçilerin bir diğer görevi de mahalle sakinlerinin sağlık ve selametini sağlamaktır. Bekçiler, kaza geçiren, düşen, yolda hastalanan kişilere yardım etmeli, çocuklara, engellilere ve kimsesizlere refakatçi olmaları, adres soranlara bilgi vermeli, büyük afetlerle ilgili mahalle sakinlerini anında haber etmeli, kuduz hayvan tespit edildiğinde mümkünse bu hayvanları tecrit etmeli ve belediyeye haber vermeli, bulaşıcı ve salgın hastalıklarla ilgili en yakın kolluk güçlerine haber vermeli, sokağa inşaat molozu atanları, sokağa pis su dökenleri en yakın kolluk gücüne bildirmelidir.

Bekçilerin Çalışma Saatleri Nelerdir?

Bekçilerin çalışma saatleri ve fazla mesai ücretleri de yasa ile belirlenmiştir. Çarşı ve mahalle bekçileri, güneşin batışından doğuşuna kadar geçen süre içinde görev yapmaktadır. Ancak istisnai durumlar da vardır. Bekçiler, olağanüstü hallerde vali ve kaymakamın vereceği talimatla gündüz çalıştırılabilir. Bekçilerin görevleri nelerdir sorusuna, cevap olarak kolluk güçlerine yardımcı olması belirtilmişse de bekçilerin görevlerini sadece geceleri yerine getireceği yasada belirtilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.