Bekçilerde Silah Zorunluluğu Var mı?

01.05.2019
A+
A-
Bekçilerde Silah Zorunluluğu Var mı?

Çarşı ve mahalle bekçileri, akşam hava karardıktan sonra gün ışıyana kadar görev yapan emniyet personelidir ve bekçilerde silah zorunluluğu var mı denildiğinde bunun cevabı “evet”tir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde mülki amirlere bağlı olarak çalışan bekçilerin mesaileri akşamüstü başlamakta, sabah gün doğumunda da bitmektedir. Bekçiler, asayişi korumakla görevlidir ancak ceza yazma yetkileri yoktur. Kabahatler Kanunu’nda yer alan maddelere muhalefetten ya da para cezasını gerektirecek başka bir suçtan dolayı bekçiler cezai işlem uygulayamaz. Ancak bir suçu önleme konusunda yetkilidirler. Bu anlamda bekçilerin silah taşıma yetkileri vardır. Genel kolluk kuvveti statüsünde olan çarşı ve mahalle bekçileri, doğal ve doğal olmayan felaketlerin yanı sıra daha büyük çaptaki olaylarla ilgili görevlendirilebilmektedir.

Bekçiler Nasıl Göreve Başlar?

Bekçiler, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmaktadır. Bekçi olmak için başvuru yapanlar eğitime tabi tutulmakta ve sonrasında görev yapmaya başlamaktadır. Çarşı ve mahalle bekçilerinin silah taşıma yetkisi vardır. Bu yetki, 2559 sayılı kanun maddesinin 16. Maddesinde yer almaktadır. Çarşı ve mahalle bekçileri, 772 sayılı kanuna göre çalışmaktadır ve yasada silah kullanımı yetkisinin verildiği net bir şekilde ifade edilmektedir. Dolayısıyla bekçilerde silah zorunluluğu var mı denildiğinde, bu huşunun yasa ile belirtildiği ve silah zorunluluğu olduğu belirtilmektedir. Bekçilerin statüsü polislerle aynıdır. Polislerin beylik silahlarının yanı sıra başka silahları da taşıma yetkisi vardın. Kurallar çarşı ve mahalle bekçileri için de geçerlidir ve görev sırasında verilen silahlarının haricinde başka silahları da taşıyabilmektedir. Bekçiler 60 yaşına kadar çalışabilmektedir. Hafta bir gün izin yapan bekçilerin yılda da 20 gün tatil yapma hakları vardır. Hizmette 20 yılını dolduran bekçiler 30 gün yıllık izin kullanmaktadır.

Bekçilerin Demirbaşları Nelerdir?

Çarşı ve mahalle bekçileriyle bekçi adaylarına ihtiyaçlarına göre tabanca ve kılıfı, 14’ten az olmamak üzere mermi ve iki şarjör, düdük, tahta ya da elastiki malzemeden imal edilmiş cop verilmektedir ve bunlar demirbaştır. Demirbaşların kullanılmasından bekçiler sorumludur. Kaybettiklerinde ya da süresinden önce yıprattıkları takdirde demirbaşların bedelleri bekçilerden tahsil edilmektedir. Ayrıca haklarında disiplin kovuşturması da yapılmaktadır. Teşkilattan istifa edenler ya da çıkarılanlar, demirbaşları iade etmesi yasal bir zorunluluktur. bekçilerde silah zorunluluğu var mı denildiğinde bu hususların da bilinmesi gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.